Nepievilcīgi āboli 0
“Kāpēc ziemas ābelei augļi paliek tādi kā netīri – ābola miza izskatās pelēka, netīra, bet mīkstums ir vesels.” A. Siliņa Brocēnu novadā
Pēc Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Augļaugu fitopatoloģijas grupas asistentes Jūlijas Volkovas teiktā, parasti šo netīrās mizas efektu ierosina dažādas sēnes. Tās attīstītās tikai uz ābolu mizas un neveicina augļu bojāšanos, taču samazina ābolu tirgus preces vērtību. Šī slimība izplatīta visos pasaules mērenā klimata joslas reģionos. Visefektīvāk to var ierobežot, izmantojot fungicīdus, tomēr uzlabojumus var panākt, arī regulāri izgriežot zarus un jau vasaras sākumā retinot augļus. Ir svarīgi, lai pēc rīta rasas vai lietus augļi pēc iespējas ātrāk varētu nožūt. Sevišķi būtiski tas ir mitrās vasarās. Piemājas dārzos šīs slimības izplatību iespējams samazināt, arī aizvācot no dārza dažādu augu atliekas.
Nav pierādīts, ka kāda ābeļu šķirne būtu vairāk vai mazāk izturīga pret šo netīrās mizas efektu, tomēr stiprāk cieš to šķirņu augļi, kuriem plānāka miziņa. Biežāk – ziemas šķirnes, jo augļu nogatavošanās laikā ir mitrs, vēss, tātad piemērotāki apstākļi sēnes attīstībai. Sēne ābolus inficē jau koka vainagā un uzglabāšanas laikā turpina attīstību.
Ābolu mizas bojāšanos var izraisīt arī citi faktori:
• nepiemērota temperatūra glabātavā (ir šķirnes, kas cieš, ja temperatūra ir zem +4 °C);
• pārāk vēlu novākta raža (glabātavā āboliiem sākas dabiskās novecošanās process);
• nedezinficēta glabātava, kā arī ābolu glabāšanas kastes vai konteineri.