Publicitātes foto

Nepieradinātā mūzika festivālā “Skaņu mežs” 0

Nepieradinātās mūzikas festivāls “Skaņu mežs” šogad atzīmē savu 15. gadskārtu, un tā koncertvakari noritēs 6. oktobrī mākslas muzejā “Rīgas birža”, kā arī 13. un 14. oktobrī mūzikas namā “Daile”. Festivālā uzstāsies japāņu trokšņu mūzikas ikona “Merzbow”, eksperimentālā hiphopa duets “Shabazz Palaces” un komponists improvizētājs, “Art Ensemble of Chicago” dibinātājs Rosko Mičels, deju mūzikas apakšžanra “footwork” novatore Jlin, kolāžmūzikas/hiphopa māksliniece Moor Mother, “jaunās sarežģītības” komponists Džeimss Dilons, tumšā tehno projekts “Broken English Club”, trokšņu mūzikas māksliniece Mārgareta Šardjē un citi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
Krievijas militārajās bāzēs pie robežām ar Baltijas valstīm un Poliju notiek aktīva rosība. Ko satelītattēlos pamanījuši igauņi?
“Trieciens sabojāja radaru…” Krievija publiski atzīst, ka Ukraina ar ATACMS raķetēm trāpījusi gaisa spēku bāzei Kurskas apgabalā
Lasīt citas ziņas

Festivāls tiks atklāts ar bezmaksas koncertvakaru mākslas muzejā “Rīgas birža”, kurā uzstāsies eksperimentālā vokāliste Sofia Jernberga, kā arī ansamblis “Nordic Affect”, kas izpildīs islandiešu laikmetīgās mūzikas programmu. Abi priekšnesumi noslēgs “Skaņu meža” gada laikā izvērsto koncertsēriju “Ziemeļnieces eksperimentālajā mūzikā”.

13. un 14. oktobrī festivāls noritēs Mūzikas namā “Daile”, un katrā no vakariem notiks pašmāju komponistu darbu pirmatskaņojumi – būs dzirdams Annas Ķirses darbs “Artifex Auditionis”, kā arī Rolanda Kronlaka elektroniskā kompozīcija “Akusmātika”. Festivālā notiks arī divi eksperimentālā hiphopa koncerti. Pirmajā vakarā šo žanru pārstāvēs Sietlas siltā, bet vijīgi netveramā un afrofutūristiskā hiphopa duets “Shabazz Palaces”, kura vadītājs ir Išmaels Batlers. Otrajā koncertvakarā uzstāsies kolāžmūzikas, “noiza” un pankroka ietekmētā, nemainīgi agresīvā hiphopa māksliniece Moor Mother.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc vairāku gadu pārtraukuma festivāla programmā atgriezusies trokšņu mūzika: uzstāsies japāņu “noiza” ikona “Merzbow”. 13. oktobrī uz skatuves kāps arī daudz jaunākas paaudzes trokšņu mūziķe ņujorkiete Mārgareta Šardjē ar savu “power electronics” projektu “Pharmakon”. “Atšķirībā no “Merzbow” Šardjē priekšnesumā būs klātesošs arī vokāls un visai konfrontējoša attieksme pret publiku – katrā priekšnesumā viņa agri vai vēlu metas iekšā pūlī, atgādinot agrīnus grupu “Swans” vai “Black Flag” priekšnesumus. Šardjē kliedzošā vokāla intensitāti, iespējams, raksturo fakts, ka – tā atzinusies pati mūziķe – divas reizes gadā viņai tā dēļ asiņo rīkle,” stāsta festivāla radošais vadītājs Rihards T. Endriksons.

Par festivāla centrālo koncertvakaru goda viesiem uzskatāmi Rosko Mičels un Džeimss Dilons.

“Dilons ir “jaunās sarežģītības” kustībai piedēvēts skotu izcelsmes komponists, kas saņēmis četras Karaliskās filharmonijas biedrības balvas… Neskatoties uz matemātisku procesu biežo klātbūtni viņa mūzikā, kā arī tās vispāratzīto sarežģītību, Dilons neaizmirst atgādināt, ka mūzika ir “emocionāla mākslas forma”, un uzsver, ka viņa mūzikas sarežģītība ir tikai instruments, lai tiektos panākt “nepārejošu intensitāti”,” skaidro Rihards un par Mičelu teic: “Multiinstrumentālists un komponists Rosko Mičels pazīstams kā savulaik pasaulē pieprasītākā avangarda džeza ansambļa “Art Ensemble of Chicago” dibinātājs, kā arī agrīns afroamerikāņu komponistu/instrumentālistu apvienības AACM dalībnieks. Mičels tiek arī augstu vērtēts kā instrumentālists.”

Improvizētu stīgu mūziku festivālā varēs dzirdēt ņujorkiešu – ģitārista Džo Morisa un čellista Daniela Levina – izpildījumā. Savukārt ritmiskās mūzikas dimensiju festivālā nodrošinās tumšā tehno projekts “Broken English Club”, kā arī “footwork” žanra novatore Jlin.

“Veidojot zināmu “idilli pirms vētras” festivāla programmā, tieši pirms trokšņainās “Merzbow” uzstāšanās uz skatuves kāps melanholiskais ģitārista/taustiņinstrumentālista Džefa Zeiglera un arfistes Merijas Latimores duets – abi instrumentālisti jau kādu laiku ir zināmi kā studijas mūziķi ASV indīroka un folkmūzikas scēnās, taču šajā duetā nododas “new age” un ambientās mūzikas ietekmētām, gandrīz svētlaimīgi glītām skaņu ainavām,” stāsta Rihards.

Reklāma
Reklāma

Savukārt “Skaņu meža” līdzdibināto novatoriskajai mūzikai veltīto platformu SHAPE festivāla programmā pārstāvēs Lankasteras pianists Stīvens Grū, kā arī ar “Dirty Deal Audio” saistītais latviešu bītmeikeris Oriole, kas sniegs audiovizuālu priekšnesumu kopā ar videomākslinieci Lindu Kononi.

Vēl no latviešu projektiem festivālā uzstāsies industriālās mūzikas apvienība STROPS, kā arī Agatas Meļņikovas ambientās mūzikas projekts “Sign Libra”.

13.X no 19.00 līdz 14.X 2.00 Mūzikas namā Daile

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: viena diena no EUR 10 līdz 15, divu dienu abonements no EUR 15 līdz 20

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.