Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Nepatīkamās blaugznas! Stress, ēdienkarte un ādas sēnīte – biežākie blaugznu cēloņi 5

Kad matos un uz galvas ādas pamanāmas bālganas plēksnītes, ļoti iespējams, ka tās ir blaugznas – atmirušas ādas daļiņas, kas zvīņu veidā lobās no ādas, radot ne vien estētiski nepatīkamu ainu, bet arī niezi un diskomfortu. Blaugznu cēloņi var būt dažādi, turklāt līdzīgi simptomi nereti novērojami arī citu saslimšanu gadījumā, tāpēc atbrīvoties no blaugznām iespējams vien tad, kad ir apzināts to cēlonis un piemeklēta atbilstoša terapija. Kas īsti ir blaugznas, kādi ir to rašanās biežākie iemesli un ko darīt, lai no tām tiktu vaļā? Uz šiem jautājumiem portālam LA.LV atbildes sniedza aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Blaugznas ir bieži sastopama galvas ādas problēma, kas var ietekmēt kā matu un ādas izskatu, tā veselību. Ja galvas āda ir vesela, tā cikliski atjaunojas 28 dienu laikā – ādas apakšējā slāņa šūnas pakāpeniski virzās uz virsējo ādas slāni jeb epidermu, šai laikā zaudējot mitrumu, līdz nemanāmi nolobās. Savukārt, ja šīs šūnas kādu faktoru ietekmē no epidermas atdalās pāragri, tās nav pienācīgi sausas, kā rezultātā salīp kopā, veidojot pamanāmas, bālganas, pelēcīgas vai dzeltenīgas plēksnītes, proti, blaugznas.

“Ir divu veidu blaugznas – sausās un taukainās. Sausās blaugznas veidojas tad, ja ādas tauku dziedzeri izstrādā pārāk maz sekrēta, bet taukainās – ja sekrēta ir pārmēru daudz. Sausās blaugznas parasti ir baltas un niecīgas, līdz ar to nav tik labi pamanāmas, turpretī taukainās blaugznas ir lielākas, plākšņveidīgas, to krāsa ir tumšāka. Blaugznas nav bīstamas, ar tām nevar inficēt līdzcilvēkus, tomēr tās nereti pavada arī nieze un diskomforts, turklāt tās iespējams pamanīt ne vien matos un uz galvas ādas, bet arī uz apģērba un matu ķemmes, tā būtiski ietekmējot cilvēka pašsajūtu un ikdienu. Lai no blaugznām atbrīvotos, jāsaprot, kāpēc tās radušās,” skaidroja “Apotheka” sertificētā farmaceite  Krastiņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stress, ēdienkarte un ādas sēnīte – biežākie blaugznu cēloņi

Blaugznu veidošanās iemesli var būt dažādi – ādas atjaunošanās ciklu var ietekmēt ikdienas ieradumi, organisma saslimšanas, dažādi ārējie kairinātāji un pat laikapstākļi. Biežāk izplatītie blaugznu cēloņi ir:

• ādas sēnīte. Uz veselīgas ādas pastāvīgi mitinās ievērojams daudzumus dažādu mikroorganismu, to starpā arī ragveida sēnīte. Ja atsevišķu faktoru ietekmē tā sāk vairoties, tiek traucēts ādas atjaunošanās cikls un rodas ādas zvīņošanās. Šīs sēnītes attīstību veicina tādi faktori kā pastiprināts stress, antibiotiku vai nepiemērotu ādas kopšanas produktu lietošana, palielināta tauku dziedzeru aktivitāte, hormonālas svārstības, pazemināta imunitāte, dažādas saslimšanas, piemēram, insults vai Parkinsona slimība, un citi. Līdzīgs rezultāts vērojams arī tad, ja āda inficēta ar patogēno sēnīti;
• ikdienas uzturs. Parādoties blaugznām, vērts pārskatīt ēdienkarti. Ja ikdienā tiek uzņemts pārlieku daudz ogļhidrātiem bagātu un taukainu produktu, rodas labvēlīga vide ragveida sēnītes attīstībai, savukārt asi un sāļi ēdieni kairina ādas šūnas un ietekmē tauku dziedzeru sekrēta izdalīšanos. Rūpējoties par ādas veselību, uzturā jāiekļauj gana daudz olbaltumvielu, vitamīnu, minerālvielu un taukskābju;
• nepiemēroti matu kopšanas produkti. Ja blaugznas parādījušās pēkšņi, jāapsver, vai nesen nav uzsākts lietot jaunu matu kosmētiku, piemēram, šampūnu, balzamu, masku vai matu veidošanas līdzekli. Ja matu kopšanas produkts nav piemērots konkrētajam ādas tipam, pārmērīgi kairina ādu, var rasties nieze un parādīties blaugznas;
• gaisa temperatūras svārstības. Blaugznas biežāk novērojamas rudens un ziemas periodā, kad gaiss ir auksts un mitrs, temperatūra pastāvīgi mainās, regulāri tiek valkāta galvassega – šie faktori veicina galvas ādas šūnu mitruma zudumu un pārragošanos;
• ikdienas ieradumi. Ādas veselību tāpat ietekmē arī virkne ikdienas faktoru, piemēram, smēķēšana, pārmērīga alkohola vai kafijas lietošana, hronisks stress un citi kaitīgie ieradumi;
• citas saslimšanas. Blaugznas var parādīties dažādu saslimšanu ietekmē, piemēram, seborejas, ekzēmas vai psoriāzes gadījumā, piedzīvojot kuņģa vai vairogdziedzera darbības traucējumus, neiroloģiskas saslimšanas un citas slimības.

Reklāma
Reklāma

Ja šampūns nelīdz, jādodas pie speciālista

Blaugznu ārstēšana atkarīga no to rašanās cēloņa. Ja blaugznu veidošanos izraisījis kāds no lietotajiem matu kopšanas produktiem, ikdienā ieteicams izvēlēties saudzīgus matu kopšanas līdzekļus bez pievienotajām krāsvielām un smaržvielām. Tāpat iespējams izmantot speciālu pretblaugznu šampūnu, kas piemērots sausai galvas ādai. Šāda veida šampūni satur salicilskābi un piroktona olamīnu, kas palīdzēs atbrīvoties no sausajām zvīņām un mitrināt galvas ādu.

Aptiekā iespējams iegādāties arī ārstnieciskās kosmētikas šampūnus, kas ierobežo sēnītes vairošanos, mazina niezi un nomierina sakairināto ādu. Seborejiskā dermatīta vai psoriāzes gadījumā ieteicami matu kopšanas produkti, kas satur salicilskābi, selēna sulfīdu vai cinku, kas noloba ādu, attīra to un mazina niezi. Tāpat noderēs matu kosmētika, kam pievienots tējas koka ekstrakts – tas mazina iekaisumu un cīnās ar sēnīti un mikrobiem.

„Nereti blaugznu cēlonis meklējams citur – pacients ir pārliecināts par to, ka viņam ir blaugznas, taču patiesībā tā ir citu ādas saslimšanu izpausme vai organisma darbības traucējumi, ko nepieciešams atbilstoši ārstēt. Ja parādās blaugznas, nepieciešams pievērst uzmanību arī citiem simptomiem, bet, ja, lietojot pretblaugznu šampūnu mēneša garumā, nav redzamas izmaiņas, jādodas pie speciālista – ģimenes ārsta, dermatologa vai trihologa. Mediķis noteiks diagnozi un piemēros terapiju,” norāda “Apotheka” sertificētā farmaceite Krastiņa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.