Nepatīk polietilēna maisiņi? Pagatavo vairākreižu lietojamu vaskadrāniņu. Ļoti vienkārši! 0
“Vēlos samazināt polietilēna iepakojuma lietošanu. Dažos veikalos kā daudzreiz lietojamu alternatīvu var nopirkt vaskadrāniņas, taču tās ir dārgas. Kā tās kopt? Vai tādas var pagatavot pats (man ir bites un savs vasks)?” ZANE Pļaviņās
Vaskadrānas kļūst arvien populārākas. Tās galvenokārt lieto mājās, glabājot produktus. Tās arī noder, piemēram, lai iesaiņotu sviestmaizes līdzņemšanai. Vaskadrāniņas nav piemērotas jēlas gaļas, zivju glabāšanai.
Šo vaskadrāniņu cena veikalos atkarībā no izmēra ir 4–10 eiro. Taču tās ir sagatavotas īpaši kvalitatīvi. Piemēram, drāniņas Bee in ir izgatavotas no speciāli sertificēta ekoloģiska materiāla. Tās ir glīti iepakotas, tādēļ ir glīta dāvana.
Vaskadrāniņu gatavotāja Ieva Sulutaura iesaka tiem, kas nolēmuši darināt iepakojumu paši, pārbaudīt, vai izvēlētā drāniņa nekrāsojas. Tāda pārtikas glabāšanai neder.
Ieva vaskadrāniņas lieto jau sešus gadus. Viņa pārbaudījusi, ka viena lupatiņa var kalpot vismaz gadu. Tikai tā nedrīkst nonākt saskarē ar lielu karstumu, piemēram, mikroviļņu krāsnī, cepeškrāsnī, uz apkures radiatoriem, tiešos saules staros.
Lupatiņu nedrīkst mazgāt karstā ūdenī, to tikai noskalo ar aukstu ūdeni un viegli noberž ar sūklīti. Ja ir kādi traipi, var izmantot maigu, ekoloģisku trauku mazgāšanas līdzekli.
Lai produkti nepieņemtu dažādas specifiskas smaržas, ieteicamas vairākas lupatiņas – viena sieram, cita maizei, vēl cita desai. Tās var izvēlēties dažādās krāsās, lai vieglāk atšķirt.
!!! Vaska audumi labi noderēs vecākiem cilvēkiem, kuriem burciņu metāla vāciņus grūti aizskrūvēt.
Nopērkot lupatiņu, tā ir kompakti salocīta. Pirms lietošanas audumu pasilda rokās. Tad vasks kļūs plastisks un varēs pieņemt vēlamo formu, piemēram, uzklāt kā vāku bļodiņai, uzlikt burciņai.
!!! Visi produkti, kas tiek tīti vaskadrāniņās, nedaudz jauki smaržo pēc vaska. Šī smarža saglabājas visu auduma lietošanas laiku.
Audumu vaskot viegli
“Ja rocība neļauj pirkt gatavas vaskadrāniņas, tās viegli var pagatavot pats,” skaidro Viļānu novada radošā centra Dadzis darbiniece Irīna Klimanova.
Darbam sagādā gabalu vaska vai gatavās vaska granuliņas, vai vaska šūnu plāksni, cepampapīru, kokvilnas drāniņu (lina neder) sev tīkamā krāsā. Audumu piegriež tik lielu, cik liels ir glabāšanai paredzētais produkts. Piemēram, Irīna pati cep maizi, tāpēc klaipiem vajadzīgas liela izmēra lupatiņas.
Rīkojas šādi.
Uz rīves vasku sarīvē skaidiņās. Uz galda noklāj cepampapīru. Uz tā uzliek audumu.
Audumam uzber sarīvēto vasku – aptuveni tik daudz kā uz picas sieru. Ja lieto vaska plāksnes, tās sasmalcina gabaliņos, jo, veselu plāksni uzklājot uz auduma, vaska būs par daudz.
30×30 cm izmēra audumam vajag aptuveni divas ēdamkarotes vaska skaidiņu.
Ar vasku pārkaisītajam audumam uzklāj otru papīra loksni. Ar vidēji karstu gludekli vasku iekausē audumā. Sāk no centra, kūstošo masu izspiežot uz malām. Liekajam vaskam gar malām ļauj sastingt – to varēs lietot atkārtoti.
Gatavo lupatiņu var lietot jau pēc minūtēm piecām, kad tā pilnībā atdzisusi.
!!! Ja, intensīvi lietojot lupatiņu, vasks nodilst, lupatiņu var viegli atjaunot – to ieliek starp cepampapīra loksnēm un pārgludina.
Ja strādājot vasks uzpilējis uz grīdas vai drēbēm, to viegli izņemt, uzliekot papīra virtuves dvieli, virs tā cepampapīru un pagludinot. Vasks sasūksies papīrā.