Nepareizi tīram ausis – vates kociņi izrādās tam nemaz nav domāti 0
Ieva Apiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Ik pa laikam dzirdami brīdinājumi ausu tīrīšanai nelietot vates kociņus. Kāpēc to nevar darīt?” jautā Leonīds no Mārupes.
“Vates kociņi ir domāti kosmētikas noņemšanai, nevis ausu tīrīšanai. Ar tiem varam auss sēru sabakstīt dziļāk, kas nebūt nav lielākā problēma, jo ar to viegli tikt galā pie ausu ārsta.
Taču ir divas citas būtiskas lietas, ko ar šiem kociņiem varam sliktu nodarīt,” atbild Jautrītes Liepiņas ārsta prakses otorinolaringoloģijā ķirurģe-otorinolaringoloģe Elīna Eliasa-Vīgante.
“Pirmā – auss ejā āda ir daudz plānāka nekā uz rokām, kājām, tāpēc ar kociņiem varam izraisīt mikrotraumu šajā ādas slānītī. Bet uz ķermeņa ādas dzīvo dažādi mikroorganismi, piemēram, sēnītes, baktērijas, tāpēc pastāv risks, ka mēs tos un arī kaut ko no ārējās vides varam ievazāt ausī.
Rezultātā ārējā auss ejā var sākties ļoti apgrūtinošs iekaisums – austiņa var aizpampt ciet, ir pasliktināta dzirde un stipras sāpes. Turklāt, ja reiz tā noticis, ārējās auss iekaisumiem ir tendence atkārtoties.
Otrā – tas ir no sērijas, ka ar mani tā nekad nenotiks. Taču dzīvē pēkšņi iezvanās telefons, un cilvēks to pieliek pie auss, kaut tikko tīrījis ar vates kociņu, vai arī roka nejauši paslīd, tīrot ausi… Rezultātā tiek dabūts caurums bungplēvītē.
Un ne tikai – šādi var traumēt arī dzirdes kauliņus (tie tiek izbīdīti no savas normālās atrašanās vietas), un tad rodas dzirdes traucējumi. Ja tie ir atgriezeniski, tik un tā labojami ķirurģiski, jo paši par sevi tie neatjaunojas.
Nevajadzētu arī aizmirst, ka ne visas operācijas beidzas veiksmīgi. Bungplēvīte gan mēdz pati sadzīt.”
Bet kā pareizi tīrīt ausi? Vienkārši auss eju izslaucīt ar dvielīti, kas uzlikts uz mazā pirkstiņa. Pēc dušas var arī palēkāt uz kājas, lai ūdens iztecētu no auss, vai arī nedaudz pažāvēt ar fēnu. Ir arī speciāli pilieni, kas palīdz ausi izžāvēt un pie viena tajā uzlabot mikrofloru.