Nepareiza izturēšanās pret vēsturisko mantojumu? Meksikas mūmijai atdalās roka 4

Meksikas federālā arheoloģijas aģentūra apsūdzēja konservatīvo vadīto Gvanahvato pilsētu nolaidībā pret vienu no valsts slavenākajiem mumificētajiem 19. gadsimta līķiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Nacionālais antropoloģijas un vēstures institūts (INAH) paziņoja, ka neseno remontdarbu laikā muzejā, kur pastāvīgā ekspozīcijā atrodas mumificētie ķermeņi, vienai no mūmijām atdalījās roka.

Mūmijas jau vairākus gadu desmitus ir tikušas izstādītas diezgan šausmīgās stikla vitrīnās Gvanahvato, tāda paša nosaukuma štata galvaspilsētas muzejā, un pat vestas līdzi tūrisma gadatirgos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šķiet, ka šī strīda cēlonis ir varas cīņa starp INAH, kas uzskata, ka mūmijas pieder tās jurisdikcijai kā “nacionālais mantojums”, un Gvanahvato, kas tās uzskata par tūristu piesaisti.

Pirmdien institūts paziņoja, ka pieprasīs revīziju par to, kādas atļaujas un procedūras tika ievērotas muzeja remontdarbu laikā.

Šie notikumi apstiprina, ka muzeja krājuma pārvietošanas veids nav pareizs un ka veiktie pasākumi ir tālu no pareizas saglabāšanas stratēģijas.

Saglabātie līķi netīši tika mumificēti. Dažiem joprojām ir mati, āda un oriģinālais apģērbs.

Par aptuveni 100 mūmijām rūpējas Gvanahvato darbinieki, nevis paša institūta darbinieki. Daļēji tāpēc, ka tās lielākoties tika izraktas pirms institūta dibināšanas 1939. gadā, tās joprojām atrodas vietējās varas kontrolē, kas iepriekš ir satraucis federālās amatpersonas.

Tā nav pirmā reize, kad sen miruša cilvēka ekstremitāte kļūst par nacionālpolitisku jautājumu.

Reiz Meksikas valdība piedzīvoja kritikas vilni pēc tam, kad tā noņēma revolucionāra ģenerāļa Alvaro Obregona roku, kas tika amputēta kaujā 1915. gadā. Rokas pusgadsimtu bija izstādīta formaldehīda burkā marmora piemineklī. Apmeklētāji sūdzējās, ka tā kļuvusi “nepievilcīga”, tāpēc roka tika sadedzināta un aprakta.

Meksikas mūmijas jau sen raisījušas pretrunas objekts. Daži uzskata, ka tās ir jāciena un jāatpūšas mierā, bet citi tās uzskata par vēsturisku artefaktu, kas jāizstāda un jāizpēta.

Reklāma
Reklāma

Neseno notikumu rezultātā Gvanahvato pilsēta ir paziņojusi, ka tā veiks neatkarīgu izmeklēšanu par to, kā mūmijas roka tika atdalīta. Institūts ir pieprasījis, lai visas mūmijas tiktu pārvietotas uz drošāku vietu un lai tiktu veikti pasākumi to saglabāšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.