Neparasti un skaisti svētku rotājumi. Uzzini floristes ieteikumus 0
– Tik neparasts un skaists svētku rotājums vēl nav redzēts! – šādu uzslavu gaida katra namamāte, dekorus gatavodama. Kā pie tāda tikt un kas šogad modē, iesaka floriste Ineta Ozoliņa-Skrūzmane.
– Svētku rotājumam ne vienmēr jābūt tikai no dabas materiāliem, – skaidro Bulduru Dārzkopības vidusskolas floristikas pasniedzēja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane. – Pat ja izmanto dabas materiālus, to lietojums var būt netradicionāls. Floriste uzskata, ka siltajās istabās eglīte vai Adventes vainags no egļu zariem gan kādu brīdi jauki smaržos, taču dažās dienās nobirušās skujas ilgi un sāpīgi atgādinās par sevi visās spraugās. Tāds Adventes vainags noteikti mēnesi nesaglabāsies svaigs, tādēļ vērts pameklēt alternatīvus risinājumus. Sevišķi veicas tām dārzu saimniecēm, kurām ir bagātīgas augu kolekcijas un līdz ar to daudz dažādu pogaļu, atšķirīgu lielumu un formu čiekuri, rieksti un citi dabas veidojumi.
Priežu skuju eglīte
1. Eglītes gatavošanai sameklē piemērotu trauciņu (vāzīti, puķupodu u.c.), bet gana lielu un smagu, lai varētu noturēt vēlamā lieluma eglīti. Atbilstoši trauka izmēriem piegriež sausajiem augiem domāto oāzi vai putuplasta gabalu. Svarīgi, lai tas stingri ieķīlētos traukā, jo tajā tiks sprausta egles ass – kociņš. Ja trauku vairs neplāno izmantot, pamata asi traukā var arī ieģipsēt vai pat iecementēt.
Skaisti izskatās, ja svētku galdu rotā vairākas vienādas eglītes vienādos trauciņos.
2. Vispirms (pirms koka pamatu liek traukā) kokam izveido stieples karkasu. To darina no tievām stieplītēm, apmetot ap kociņu lielākas un mazākas cilpiņas. Ap koku stiepli aptin stingrāk, pievelk, lai konstrukcija nenošļuktu. Ērtāk darboties ar plakanknaiblēm. Cilpiņas veido tā, lai tās būtu horizontālas, – tajās paredzēts spraust skujas. Cilpiņas darina eglītes formā – augšā šaurākas, apakšā platākas.
3. Eglīti darina no priežu skujām. Jo skujas garākas un stingrākas, jo labāk. Īpaši piemēroti ir priežu galotņu zari, kas tradicionālajiem vainadziņiem neder. Skaisti izskatās arī ciedru priedes (ja kāds zars nolūzis vai nav žēl to nogriezt). Skuju pušķīšus atrauj no zariem, lai tās turētos kopā pa vairākām, nevis pa vienai. Skuju stiprinājuma vietas izskatīsies kā dekoratīvi punktiņi, pērlītes.
4. Karkasu apsmērē ar PVA līmi un cilpās sprauž skujas ar spico daļu uz iekšu, dibentiņiem uz āru. Darbs ir meditatīvs, un jāapbruņojas ar pacietību, sevišķi pirmoreiz šādu eglīti gatavojot. Labi, ja dekoru veido vairākos piegājienos, katrai skuju kārtai ļaujot piekalst karkasam. Pirms sāk strādāt, atkal uzziež līmi. Apskujo tik ilgi, līdz karkass vairs nav redzams un eglīte izskatās kupla un blīva.
5. Gatavo eglīti apsnidzina. Pirms tam nopūš ar līmes areosolu (rezultāts būs kvalitatīvāks, ja uzpūš mazliet atstatu no objekta). Derēs arī matu laka vai populārā PVA līme, kuru skujām galos un arī dziļumā uzziež ar otiņu. Tiklīdz eglīte apstrādāta ar līmi, tai viegli pārkaisa sniedziņu.
6. Eglīti var atstāt zaļu vai nopūst ar krāsu, piemēram, ar balto. Kupenas vērts kaisīt tikai uz zaļajām eglītēm, uz balti krāsotās sniegu neredzēs. Krāsotajām zariņus der izdekorēt ar pērļu bumbiņām. Uzlabojums ar krāsu eglītei derēs arī tad, ja tā jau paguvusi nodzeltēt (skujas arī ir dzīvas, zaļums pazūd pāris nedēļās). Ja šo dekoru pēc svētkiem saglabās un nopūtīs ar baltās vai zelta krāsas aerosolu – nākamgad būs atkal kā jauna.
! Ja skujas palikušas pāri, atraktīvi izskatās no tām pagatavoti dažādu izmēru dekori ezīši.
UZZIŅA
Sniedziņa izvēle
Svētku rotājumiem Ineta iesaka beramo sniedziņu. Tas iekļūs visās pazarītēs un piefiksēsies visur, kur uztriepta līme. Pērkot izvēlas pēc iespējas smalkāku sniegu, tad dekors izskatīsies greznāks un gaumīgāks.
Mākslīgais sniedziņš, kuru izpūš no aerosola flakona, veidos tādas kā pļekas, kuras uzkritīs tikai tuvāko zaru galos. Izpūšamais sniedziņš arī ir dārgāks par beramo. Turklāt beramo var droši glabāt gadu gadiem, tikai cieši jāaizsien paciņa, lai tas nesaputētu un nekļūtu pelēks.
Gaisma bez elektrības
Durvju vai telpas rotājumos sveču ugunis droši aizvieto ar spuldzīšu un diodīšu virtenēm, kuras darbina baterijas. Tās ļauj aizvietot sarežģīto un reizēm bīstamo elektrības vadu piekombinēšanu svētku rotai. Izvietojot ārā, bateriju kārbiņu ieslēpj dekorā tā, lai netiek klāt mitrums. Vienkāršākās diožu lampiņas (ap 2 m gara virtene) maksā tikai pāris eiro.
Modē figūriņas
– Viens no atšķirīgākajiem elementiem šogad, svētku dekorus veidojot, – tajos izmanto baltas fajansa dzīvnieku figūriņas: dažādus briedīšus, stirniņas, kādas bija modē pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Tās šogad veikalos ir sevišķi lielā izvēlē, – skaidro Ineta.
Krāsu ziņā par topa lietu pasaules floristu aprindās šogad uzskatāms sarkans un zaļš zelts, taču tas floristikas izejmateriālos Latvijā ir deficīts. Floriste novērojusi interesantu tendenci, ka cilvēki mājās un birojos sailgojušies pēc askētiskām krāsu gammām. Piemēram, tiek gatavoti melnbalti dekori vai ieturētā vienā krāsu gammā, vai balts tiek kombinēts ar zilo, violeto vai zaļo.
! Vienmēr būs arī klasiskie dekori ar tradicionālu risinājumu – zaļas skujas, sarkanas lentes, zelts, baltais dekoros un svecēs, čiekuri un zvaniņi.
! Ja skujas palikušas pāri, atraktīvi izskatās no tām pagatavoti dažādu izmēru dekori ezīši.
PADOMS
Pēc darbošanās ar skuju kokiem rokas un darbarīki ir vienos sveķos. No rokām sveķi nonāk pavisam viegli, ja rokas rūpīgi ieziež ar sviestu un pēc tam nomazgā. Savukārt no šķērēm un nažiem sveķu kārta notīrāma, tās mazgājot ar terpentīnu.