Foto – Ausma Lukša

Uzdāvināts neparasts un mazliet eksotisks eksotisks augs: kas tas ir? 0

“Paziņas pērn iedeva kāda auga mazu stādiņu. Šogad puķe pārsteidza ar skaistiem ziediem. Gribētu vairāk uzzināt par nezināmo augu un tā pareizu kopšanu.” AUSMA LUKŠA SALDŪ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pēc Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītājas Zanes Purnes teiktā, tā ir Kalanchoe kewensis hybr. – Kjū kalanhojes hibrīds, jo augam ir pildīti ziedi.

Tas iegūts, krustojot baltiem ziediem ziedošo Kalanchoe bentii un spilgto, krāsaino Kalanchoe flammea. Kjū kalanhoje ir interesants daudzgadīgs sukulents. Spilgti rozā ziedi aug čemuros, kas slejas pāri lapotnei un turas uz staltiem, stingriem kātiem. Kalanhoje ir īsās dienas augs, tātad īstais ziedēšanas laiks ir tad, kad mums ir garas naktis un īsas dienas. Auga lapas ir sulīgas, zaļas, atgādina brieža ragus.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Šķietami eksotiskais ziedaugs patiesībā ir viegli audzējams telpās, saulainā vietā. To, vai saules ir gana, rāda auga lapas – ja pietiek gaismas, lapas iekrāsojas sarkanīgā tonī, puķe arī bagātīgāk zied. Telpaugu novieto labi vēdinātā telpā, bet ne caurvējā. Attīstībai un ziedu plaukšanai optimāla ir virs +15 °C temperatūra, savukārt mazāk par +5 °C augs var ciest un vairs neatkopties. Gaisa mitruma ziņā Kjū kalanhojei labprātāk patiks sauss gaiss. Veiksmīgi var audzēt dzīvokļos ar centrālo apkuri. Nevajadzētu šos ziedaugus kombinēt vienā traukā kopā ar citiem augiem.

Poda apakšā noteikti jābūt drenāžas caurumiņiem. Augsnei jābūt vieglai un labi drenētai. Pārāk smagu augsni var sajaukt ar kaktusiem domātu maisījumu. Pavasarī un vasarā augu nepieciešams aplaistīt katrreiz, kad augsnes virskārta ir sausa. Augs ir sausumizturīgs, taču jāizvairās iekaltēt, jo tas var ietekmēt kalanhojes attīstību. Noziedējušie ziedi jānovāc, jo tas ļauj augam atpūsties.

Rudenī un ziemā laista maz (tā, lai lapas nesaraujas) un nemēslo. Pārāk bieža laistīšana zemā temperatūrā var izraisīt sakņu puvi. Kad attīstās jaunie ziedi, reizi 1–2 nedēļās var dot kaktusiem paredzēto mēslojumu, jo kalanhoje arī ir sukulents.

! Jāiegaumē, ka ļoti bagātīga zeme un mēslošana augam nav vajadzīga.

Kjū kalanhoji var pārstādīt reizi divos gados, lai palutinātu ar svaigu augsni. Telpās šo augu kaitēkļi parasti neapdraud.

Augu pavairo ar atdalītiem spraudeņiem. Tos var ievietot mitrā kompostā vēlā pavasarī pēc noziedēšanas. Saknītes parādās 2–4 nedēļu laikā. Vienā podā var stādīt 3–5 jaunos augus. Lai iegūtu kompaktāku formu un kuplāku lapotni, dzinumus ik pa laikam samazina.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.