Foto. Bernd Weißbrod/dpa

Neparasti! Dienvidkorejieši šodien kļuvuši par gadu vai pat diviem jaunāki 3

Visi dienvidkorejieši acumirklī ir kļuvuši par gadu vai diviem jaunāki, jo valsts atteicās no tradicionālās un nepopulārās personas vecuma skaitīšanas sistēmas un aizstāja to ar starptautiski pieņemto modeli, vēsta “The Guardian“.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar iepriekšējo sistēmu Dienvidkorejas pilsoņi tiek uzskatīti par gadu veciem, kad viņi piedzimst, un gads tiek pievienots katru 1. janvāri.

Neparastā paraža nozīmēja, ka, piemēram, Vecgada vakarā dzimušam mazulim apritēja divi gadi, tiklīdz pulkstenis sita pulksten divpadsmit.
CITI ŠOBRĪD LASA

Taču saskaņā ar trešdien ieviestajiem grozījumiem vecums tiks aprēķināts tāpat kā pārējā pasaulē, norādīja “Korea Times”.

Nacionālā asambleja, kas apstiprināja izmaiņas decembrī, paziņoja, ka tās atrisinās sociālo apjukumu, ko izraisījusi dažāda vecuma aprēķinu izmantošana un no tā izrietošās blakusparādības.

Lai gan globālais standarts ir piemērots medicīniskiem un juridiskiem dokumentiem kopš 20.gadsimta 60.gadiem, citās oficiālajās veidlapās joprojām izmantota tradicionālā metode.

Sistēma pēdējos gados ir izpelnījusies kritiku no politiķu puses. Viņi apgalvo, ka tā rada apjukumu un liek Dienvidkorejai, globālai tehnoloģiju un kultūras lielvarai, neatbilst pārējai pasaulei.

Dienvidkorejas prezidents Yoon Suk Yeol sacīja, ka esošā kārtība izsmeļ valsts resursus. Aptaujā, kas tika rīkota pagājušajā gadā, vairāk nekā 70% respondentu sacīja, ka piekrīt izmaiņām.

“Mēs sagaidām, ka juridisko strīdu, sūdzību un sociālās neskaidrības, kas radušās par to, kā aprēķināt vecumu, ievērojami samazināsies,” žurnālistiem sacīja valdības likumdošanas ministrs Lī Vankju.

Lī Seulā ziņu aģentūrai “AFP” sacīja: “Tādiem cilvēkiem kā es, kuriem nākamgad vajadzēja apritēt 60 gadu, tas liek justies vēl jauniem.”

“Tas ir mulsinoši, ja kāds ārzemnieks jautā, cik es esmu vecs, jo es zinu, ka viņi domā starptautisko vecumu, tāpēc man ir jāveic daži aprēķini,” aģentūrai “AFP” norādīja biroja darbinieks Hons Sukmins.

Lai gan ir sagaidāms, ka daži cilvēki turpinās izmantot tradicionālo metodi neformālā vidē, 86% dienvidkorejiešu sacīja, ka pēc jaunā likuma spēkā stāšanās viņi pārņems starptautisko sistēmu savā ikdienas dzīvē, liecina valdības aptauja, kas veikta 2022. gada septembrī.

Taču izmaiņas pēkšņi neatņems cilvēkiem tiesības legāli iegādāties cigaretes vai alkoholu, kā arī nemainīs gadu, kurā viņiem jāuzsāk mācības, vai jāiegūst tiesības uz valsts dienestu (likumā noteikta prasība visiem darbaspējīgiem vīriešiem).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.