Neparastas cūku pupas – sārtā krāsā! 0
“Pārdošanā redzēju cūku pupas sārtā krāsā. Pārdevēja teica, ka tās ir ļoti garšīgas. Vai tā patiešām ir? Pupas mūsu ģimenei garšo, tomēr kaltētās cūku pupas arī pēc mērcēšanas un vārīšanas ir diezgan cietas, ar biezu mizu. Vai ir citi paņēmieni, kā tās saglabāt ziemai?” Astrīda Līvānos
Patiešām, dārza pupu Vicia faba (tautā tās dēvē arī par cūku pupām) šķirnei ‘Karmazyn’ svaigas pupas ir skaistā tumši sārtā krāsā, bet izžūstot kļūst sarkanbrūnas. Garša ir maigāka un patīkamāka nekā parastajām cūku pupām.
Sarkanās cūku pupas audzē tāpat kā parastās – sēj agri pavasarī, aprīlī, jo pupas ir aukstumizturīgas. Sēj 6–10 cm dziļi, 20 cm attālumā citu no citas, starp rindām atstājot apmēram 60 cm. Tās aug jebkurā augsnē, bet vislabāk patīk mālaina augsne.
Šķirne ‘Karmazyn’ ir ražīga. Pākstis un pupas ir tikpat lielas kā parastajām cūku pupām, augi ir apmēram 60 cm gari, ar spēcīgu sakņu sistēmu. Kad tās saaugušas, atkrīt rūpes par ravēšanu, jo pupas nomāc nezāles. Uz to saknēm dzīvo gumiņbaktērijas, kas ražo slāpekli, tādējādi ielabojot augsni. Pupām vajag pietiekami daudz mitruma, un īpaši svarīgi tas ir dīgšanas, ziedēšanas un pākšu veidošanās laikā.
Ja raža nav liela, cūku pupas var glabāt saldētavā. Ražu vāc pakāpeniski, jo apakšējās pākstis nogatavojas agrāk. Pupas izloba, saliek nelielos polietilēna maisiņos un novieto saldētavā. Ziemā tās ir brīnišķīgs papildinājums dažādiem dārzeņu sautējumiem un zupām. Sasaldētās pupas izvārās daudz ātrāk nekā kaltētās un nevajag iepriekš uzbriedināt.