Neparastākie traktori. Reālā un nereālā lauksaimniecības tehnikas nākotne 0
Inovatīvās tehnoloģijas lauksaimniecības jomā vairojas un pilnveidojas, šķiet, teju pa stundām. Kamēr vienā pasaules malā vēl top pirmie autonomo lauksaimniecības mašīnu prototipi, citā mašīnas–roboti jau reāli strādā dārzos, fermās un tīrumos. Turklāt izskatās, ka nākotnes spēkratiem svarīga būs ne tikai funkcionalitāte, ātrums, precizitāte, ekonomiskums, ražīgums un ergonomiskums, bet arī dizains, iespējami neparastas krāsu gammas, kabīņu plūdlīnijas utt. Ne velti pasaulē rīko traktoru skaistumkonkursus, kur balvu piešķir erotiskākajam dizainam…
Ielūkosimies dažās nākotnes iecerēs, pie kurām jau šobrīd strādā pasaules vadošie inženieri un konstruktori, lai savu viedumu piešķirtu dzelzs rumakiem, kas, iespējams, jau pēc dažiem gadiem lepnā vientulībā savā nodabā rosīsies plašajās lauksaimniecības kultūru ārēs, jo cilvēka klātbūtne tiem būs gluži lieka…
Neparastākie traktoru prototipi
Ne visi traktoru modeļi nonāk masveida ražošanā. Daži eksistē vienā eksemplārā vai tikai kā konceptuāls risinājums uz papīra. Ražotāji tos izstrādā galvenokārt tādēļ, lai noskaidrotu patērētāju reakciju uz jaunajām tehnoloģijām, neparastu dizainu utt. Cita šo modeļu funkcija – piesaistīt apmeklētājus izstādēs. Šim nolūkam mašīnas tiek izveidotas tik futūristiskas, ka par to masveida ražošanu nevar būt pat runas. Toties tas ir labs mārketinga triks, lai pievērstu pircēju uzmanību konkrētam ražotāja zīmolam.
Fendt. Interesantākais Fendt prototips – Trisix Vario.
Tas ir trīsasu sešriteņu traktors, kas radīts jau 2007. gadā. Tā konstrukcija ļauj palielināt atbalsta laukumu salīdzinājumā ar standarta traktoriem līdz 70%. Turklāt manevrētspēja saglabājas, jo priekšējā un aizmugures ass griežas sinhroni. Vadīt šo traktoru ir vieglāk nekā kāpurķēžu. Pa ceļu tas var braukt ar ātrumu 65 km/h. Fendt plānoja sākt traktora sērijveida ražošanu, taču 2012. gadā kompānija projektu iesaldēja.
2011. gadā kompānija Valtra atzīmēja savu 60 gadu jubileju, kurai par godu tika izstrādāts nelielu traktoru koncepts, kas aprīkoti ar viediem riteņiem, elektrodzinēju un noņemamu kabīni. Traktori ieguva skudrtraktoru nosaukumu, jo vizuāli tehnika atgādināja milzu skudru. Acīmredzot tas bijis traktoru Ants un Mars uzmetums…
Eksperimentus ar bezpilota traktoriem John Deere sāka jau tālajā 1999. gadā, kad to uzdevums bija apsmidzināt sējumus un apstrādāt augsni. Tehnikas distancētā vadība notika, izmantojot datoru, bet uz traktora bija uzstādīts GPS trekers. Traktors ražošanā nenonāca.
New Holland.
Kompānijas New Holland traktora prototipa galvenā īpatnība – dzinējs. Tas strādā ar ūdeņradi. Ūdeņraža dzinēja jauda 106 ZS. Ārēji traktors neatšķiras no New Holland T6000, tikai no tā izplūdes caurules nāk ogļskābā gāze, bet no prototipa – ūdens jeb, precīzāk, tvaiks.
Šī kompānija 2016. gadā radījusi vienu no populārākajiem traktoru prototipiem, kas pirmoreiz tika demonstrēts izstādē “Farm Progress Show” ASV, bet Eiropas pirmizrādi piedzīvoja 2017. gadā izstādē “Sima” Parīzē. Tas ir autonomais Case IH traktors, kas radīts uz Magnum modeļa bāzes un vadāms no planšetes vai datora. Lai traktors uzsāktu darbu, nepieciešams uzstādīt maršrutu un nospraust robežas, kuras traktors nedrīkst pārkāpt. Tas prot atklāt šķēršļus, pie tiem apstājas, gaidot tālākus norādījumus, vai tos apbrauc, ja šķēršļi jau iepriekš atzīmēti. Traktors aprīkots ar radaru un lidaru, prot laikus paziņot par degvielas kritisko līmeni un nepieciešamību uzpildīties.
Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops