Vai tiešām insults var palikt nepamanīts? 0
Vai tiesa, ka insultu var nejust? Un, ja tā, vai nepamanīti insulti ir mazāk bīstami? ANNA JĒKABPILĪ
Kā skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroangioloģijas nodaļas vadītāja Biruta Tilgale, insulta izpausme ir atkarīga no tā, cik plaši ir bojāts attiecīgais smadzeņu rajons. Ja traucējumi radušies mazāk svarīgās zonās, simptomu – vājums rokā vai kājā, notirpums un jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, noslīdējis mutes kaktiņš, kustību koordinācijas un līdzsvara, runas, rīšanas, uzvedības traucējumi vai redzes dubultošanās – var nebūt vai tie nav izteikti.
Pat ja nav nekādu sūdzību vai tās ir tikko jūtamas un ātri pāriet, galvas smadzenēs tik un tā paliek bojājums, kas redzams, veicot datortomogrāfiju vai, vēl labāk, magnētisko rezonansi. Šāds defekts var atstāt dažādas nelāgas sekas, piemēram, pasliktinās atmiņa, ir traucētas runasspējas.
Turklāt insults var atkārtoties, tāpēc jācenšas novērst tādus riska faktorus kā paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, sirds aritmija, kontrolēt cukura diabētu, atbrīvoties no liekā svara, atteikties no smēķēšanas un pārmērīgas alkohola lietošanas, kā arī pievērsties fiziskajām aktivitātēm vismaz trīs reizes nedēļā. Lai insults nepiemeklētu atkal, jālieto ārsta izrakstītie medikamenti.