Kā atbalstām pelējuma sēnes 0
• Cieši piestumjot pie sienām mēbeles vai novietojot pie tām citas mantas. Lai netraucētu gaisa apmaiņu, vajadzētu būt vismaz pāris centimetru atstatumā no sienas.
• Kārtīgi nevēdinot telpas, it īpaši, ja tajās ir plastmasas logi, kas kavē dabisku gaisa apmaiņu.
• Turot mājās daudz telpaugu podu ar skābu, blīvu augsni un augus pārlaistot.
Kā samazināt pelējuma risku
• Ikdienā daudz gatavojot ēst, katliem un pannām uzlikt vāciņu.
• Nodrošināt labu ventilāciju telpās, it īpaši virtuvē un vannasistabā, kur mēdz būt augsts mitruma līmenis.
• Regulāri, vidēji divreiz gadā, tīrīt gaisa ventilācijas sistēmas, kurās savairojas mikroorganismi, tostarp pelējuma sēnes.
JAUTĀJUMI
Vai pelējuma rašanos var veicināt veļas žāvēšana vannasistabā vai uz apkures radiatoriem?
Ja tās nav pārāk daudz un telpā ir sauss gaiss, neņemot vērā estētisko aspektu, tas nav slikti, jo šādi tiks mitrināts gaiss, kas nāks par labu elpošanas ceļiem. Kamēr drēbes izžūs, pelējuma sēnes nepaspēs izaugt – tām vajadzīga pastāvīgi mitra vieta.
Vai, noņemot pelējuma kārtiņu no ievārījuma un nogriežot no maizes, varam būt droši, ka, lietojot atlikušo produktu, nekaitēsim veselībai?
Ja ievārījumā vai citā produktā izveidojies pelējums, nav zināms, cik dziļi izplatījušās tā sporas un toksīni. Labāk to izmest, taču, ja ēd, vajag noņemt pamatīgu slāni.
Ja maizes klaips no viena gala sācis pelēt, nevar zināt, vai sēnes jau nav visā produktā. Lai to neveicinātu, maizi nav vēlams glabāt plastmasas maisiņos, kur veidojas kondensāts. Milti, cukurs un mitrums ir ideāla barotne pelējuma sēnēm.
KONSULTĒJIS RĪGAS STRADIŅA UNIVERSITĀTES DARBA DROŠĪBAS UN VIDES VESELĪBAS INSTITŪTA DIREKTORS IVARS VANADZIŅŠ