Nemiro uzskata, ka iepirkumi būtu jāpadara liberālāki 2
Iepirkumi būtu jāpadara liberālāki, mīkstinot iepirkuma tehniskās specifikācijas, piektdien žurnālistiem atzina ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).
Piektdien Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) vienojās ar vairākām ministrijām un valsts iestādēm līdz oktobrim meklēt iespējamos risinājumus iepirkumu procedūras uzlabošanai. Piektdien uz sēdi pie premjera bija aicināts ekonomikas ministrs, finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Konkurences padomes (KP) un Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadība, lai pārrunātu to, kas būtu jādara, lai uzlabotu iepirkumu procedūru, nodrošinot nodokļu maksātāju naudas nepārmaksāšanu.
Pēc Nemiro teiktā, šonedēļ izskanējusī informācija par KNAB un KP veiktajām procesuālajām darbībām vairākās Latvijas būvfirmās ir trauksmes zvans. Vienlaikus ministrs atzina, ka politiskā līmenī jau tiek meklēti risinājumi iepirkumu procesu sakārtošanai un uzlabošanai.
Viens no aspektiem, kam Nemiro vēlas pievērst uzmanību, ir būvniecības tāmes. “Nereti būvniecības iepirkumos redzēts, ka tāme ir viena, līgums tiek slēgts atšķirīgi, bet pēc tam tiek lūgti papildus līdzekļi. EM Būvniecības padomē eksperti ir norādījuši, ka tāmes, par kurām strādā apakšuzņēmējs un ģenerāluzņēmējs, atšķiras trīs reizes. To nedrīkst pieļaut,” uzsvēra ekonomikas ministrs.
“Tāpēc viens no plāniem ir liberalizēt pieteikšanos, mīkstinot iepirkuma specifikāciju. Nereti bijuši iepirkumi, kad, piemēram, tiek iegādāts auto, kam iepirkuma specifikācijā norādīts konkrēts grieztu augstums, kas rada aizdomas, ka iepirkums ticis radīts konkrētam pasūtītājam,” stāstīja ministrs.
Vienlaikus Nemiro sacīja, ka KNAB un KP turpinās izglītot pasūtītājus, jo ne vienmēr kļūdas iepirkumos tiek pieļautas apzināti, jo nereti pasūtītājs nemaz neredz karteļa pazīmes.
Tiks arī domāts par to, kā cīnīties ar mutiski sarunātiem iepirkumiem, lai gan, ekonomikas ministra ieskatā, tiesībsargājošo iestāžu līdzšinējās aktivitātes liks aizdomāties pārējiem uzņēmējiem – slēgt vai neslēgt šādas vienošanās.