Ņemies un dari, bet pārdomā! 0
Konkursa “Sakoptākais mežs” dalībnieks Artis Taurmanis Alūksnes novada Zeltiņu pagastā apsaimnieko 200 ha meža. Šoziem meža īpašnieks krājas kopšanas cirti bērzu audzē veicis ar “Vimek” firmas harvesteru, uz kuru kā samērā vieglu un maza izmēra tehniku Latvijas mežsaimnieki liek lielas cerības.
“Vimek” – variants, ja cilvēku trūkst
Artis Taurmanis: No visiem iespējamiem variantiem “Vimek” firmas harvesters ir pats mazākais un vieglākais meža traktors, kādu iespējams izmantot krājas kopšanas cirtēs. Reāli ar to var nozāģēt 24 – 26 cm resnus kokus, jo resnākus tā satvērējgalva nespēj izlaist caur saviem ruļļiem. Tā ir problēma.
Mana interese bija saprast, kāds traktoram nepieciešams pievešanas ceļa platums. Tiek reklamēts, ka tas iekļaujas 2,5 metros. Reāli tie ir tie paši 3 – 3,5 metri, jo traktoram, braucot pa nelīdzenu virsmu, krava zvalstās un krietni apskādē kokiem stumbrus. Strēles garums, kādu šis harvesters var aizsniegt, praktiski ir 4,20 – 4,30 metri. Var jau aizsniegt arī tālāk, taču noturēt paņemto nevar. Tāpēc sanāk ceļiem izmantot 24 – 25% no ha, kamēr atļauti ir tikai 20%. Mēģinājām neveidot pievešanas ceļus un padot kokus uz sāniem. Taču sniegā nevarējām kokus ne lāgā paņemt, ne nolikt. Tā bija atbilžu meklēšana – kā būtu, ja būtu? Neizdevās.
Ja mēs gribam paņemt no jaunaudzēm ārā biomasu un darīt to ar harvesteru, tad pamežam ir jābūt iztīrītam, citādi operators neredz, ko zāģēt. Ja to nevar, tad harvestera operators arī neko nevar izdarīt. Ir labi jāapsver, vai vērts ieguldīt kādus 100 – 120 eiro/ha pameža izvākšanai. Kā saka – ņemies un dari, bet pārdomā!
Un vēl viena lieta – ja kopšanas cirtē “Vimek” operatoram jānozāģē viens no diviem cieši blakus augošiem kokiem, tā ir problēma, jo tad, lai neievainotu koku, kuru nolemts atstāt, kustībai ar zāģi jābūt ļoti precīzai. Taču “Vimek” – tas ir viens no variantiem, kā mēs varam kopt jaunaudzes, ja cilvēku trūkst. Ja mežstrādniekam minimālā samaksa šādā audzē par kubikmetru koku nozāģēšanu un sakrāmēšanu kaudzē būtu 13 – 15 eiro, tad ar “Vimek” ar visu pievešanu līdz ceļam par kubikmetru būtu jāsamaksā 18 – 19 eiro.
Jāiegulda arī atpakaļ
Artis Taurmanis stāsta, ka pieteicies konkursam “Sakoptākais mežs”, lai parādītu savu sapratni, veikumu, mežsaimniecisko izdošanos, arī kļūdas, lai veidotu diskusiju par mežu kopšanu nākotnē. Izmantojot Eiropas atbalstu, piecos hektāros sabrukušu baltalkšņu audzi novācis un iestādījis egli. Daļā meža īpašuma atjaunojis grāvjus par saviem līdzekļiem, jo mežā jāiegulda arī atpakaļ, bet vienā nogabalā plāno veikt meliorāciju nākamgad, izmantojot projekta naudu.
Stādījis arī melnalksni un ātraudzīgo apsi, taču no simts hibrīdapsēm dzīvas esot palikušas vien divpadsmit. Tās nu meža īpašnieks uzmanot ļoti. Viņa secinājums – bez iežogojuma hibrīdapsi stādīt nav jēgas.
Artis žūrijai parāda arī laikus neizkoptu, izstīdzējušu bērzaudzi, kas ir pārāk blīva. Tāpēc, ka tagad retināt bērzus īpašnieks baidoties, jo var uznākt lietus vai vēji un tad visa audze – kā zirga loki…
Vaicāts, vai 200 ha meža dod pietiekami lielus ienākumus, lai iztiktu tikai no tiem, Artis saka – drīzāk, ne. Ciršana jau notiekot ik pa laikam, ne katru gadu, jo ne jau vienmēr koksnes cenas esot stimulējošas.