Kazahstānas prezidents lūdz Krievijas palīdzību “teroristu” organizētu protestu apspiešanā 96
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kazahstānā izvēršoties protestu kustībai pret gāzes cenu kāpumu, notikušas sadursmes starp protestētājiem un drošības struktūru karavīriem, kurās gājuši bojā desmitiem cilvēku.
Krievijas “miera uzturētāji” jau sākuši pildīt uzdevumus
Kazahstānas prezidents Kasims Tokajevs vērsies Krievijas kontrolētajā bijušo PSRS valstu militārajā aliansē jeb Kolektīvās drošības līguma organizācijā (ODKB) ar lūgumu sniegt palīdzību “teroristu” organizēto protestu apspiešanā. Tokajevs paziņojis, ka “teroristu bandas, kas vada protestus, tikušas nopietni sagatavotas ārzemēs” un ka masu protesti, kas pārņēmuši visu valsti, tādējādi esot uzskatāmi par “agresijas aktu”.
ODKB jau nosūtījusi uz Kazahstānu “miera uzturētājus”, kuru pirmās vienības jau sākušas pildīt “savus uzdevumus”. Līdz ar Krievijas izpletņlēcēju vienībām uz Kazahstānu nosūtītā kontingenta sastāvā ir arī Baltkrievijas, Armēnijas, Tadžikistānas un Kirgizstānas karavīri.
ODKB sekretariāts vēsta, ka “miera uzturētāju” galvenais uzdevums Kazahstānā būšot valsts un armijas objektu apsargāšana, kā arī “Kazahstānas tiesībsargāšanas spēku atbalstīšana” protestu apspiešanā.
Gāzes politika uzliesmo ātri
Protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu straujo kāpumu sākās svētdien Žanaezenā, valsts dienvidrietumos, un strauji pāņēma visu valsti. Līdz ar ekonomiskajām prasībām izskanēja arī politiskās prasības. Protestētāji cita starpā pieprasīja eksprezidenta Nursultana Nazarbajeva un viņa klana pilnīgu aiziešanu no valsts vadības.
Prezidents Tokajevs, daļēji piekāpjoties protestētāju prasībām, piekritis pārskatīt sociāli svarīgu preču cenas. Eksprezidents Nazarbajevs atcelts no Nacionālās drošības padomes vadītāja amata, ko pārņēmis prezidents Tokajevs. Šis solis tiek vērtēts kā bijušā prezidenta atbīdīšana no varas, kuru viņš faktiski bija saglabājis arī pēc savas negaidītās atkāpšanās 2019. gadā.Visā Kazahstānā izsludināts ārkārtas stāvoklis un noteikta komandantstunda.
Desmitiem upuru un tūkstošiem aizturēto
Valsts lielākās pilsētas Almati policija pavēstīja, ka saistībā ar masu nemieriem gājuši bojā vairāki desmiti protestētāju un aizturēti aptuveni 2000 cilvēku. Pēc Rietumu informācijas aģentūru ziņām, pilsētas centrālajā Republikas laukumā palikuši vairāki simti cilvēku un dzirdami šāvieni. Ceturtdienas naktī Republikas laukumā automašīnās KAMAZ ieradās speciālo vienību karavīri ar triecienšautenēm.
Protestētāju un drošības struktūru sadursmēs ievainoti aptuveni 300 policistu un Nacionālās gvardes karavīru, pavēstīja Kazahstānas Iekšlietu ministrija. 13 drošības struktūru pārstāvji gājuši bojā. Veselības ministrija ziņo, ka kopumā valstī sadursmēs ievainoti vairāk nekā 1000 cilvēku, no kuriem gandrīz 400 hospitalizēti, bet 62 atrodas reanimācijā.
Rietumi aicina Kazahstānu izrādīt savaldību
ASV un ANO aicināja Kazahstānas varas iestādes izrādīt “savaldību”, tām vēršoties pret vardarbīgiem civiliem nemieriem, kuros pārauguši gāzes cenu pieauguma izraisītie protesti. ASV Valsts departamenta pārstāvis nosodīja protestētāju īstenoto īpašumu iznīcināšanu, bet arī kritizēja valdību par interneta sakaru bloķēšanu, aicinot visas puses rast ārkārtējā stāvokļa mierīgu atrisinājumu.
Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki sacīja, ka “trakie Krievijas apgalvojumi” par to, ka šīs masu demonstrācijas esot ASV organizētas, ir “pilnīgi nepatiesi un nepārprotami ir daļa no standarta Krievijas dezinformācijas spēļu grāmatas”.
ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša pārstāvis mudināja visas puses “izrādīt savaldību, atturēties no vardarbības un veicināt dialogu”.
“Eiropas Savienība ar piesardzību raugās uz ārvalstu karaspēka ievešanu Kazahstānā,” pavēstījis ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels. Eiropas Komisijas pārstāvis aicinājis cienīt Kazahstānas suverenitāti un atkārtoti apliecinājis, ka ES ir gatava sekmēt valstī dialogu.