Nemiera cēlājs Naidžels Feridžs 0
Vēl nesen dēvēts par politisku margināli un izlēcēju, Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas vadītājs Naidžels Feridžs pratis atņemt balsis britu politikā tradicionāli valdošajām konservatīvo un leiboristu partijām un cer uz savas partijas panākumiem Eiroparlamenta vēlēšanās.
Eiroskeptiķis no vidusslāņa
Biržas māklera dēls Feridžs, kurš izglītojies gandrīz 400 gadus senajā un tradīcijām bagātajā Dalvičas privātskolā un agrāk strādājis fondu biržā, ir spējis izveidot politisko karjeru neparastā veidā. Kāds studiju biedrs raksturojis Naidželu kā “savdabīgu, līksmu, priecīgu puisi, kas pratis radīt ap sevi labu auru”. Lai gan šī gaisotne bijusi “politiski nekorekta”, visi tajā jutušies ērti un brīvi. Jau skolas gados sācis darboties Konservatīvo partijā, 1992. gadā viņš no tās izstājās, uzskatot, ka Māstrihtas līguma parakstīšana nepieļaujami ierobežo Britānijas suverenitāti un tās parlamenta lemtspēju. 1993. gadā viņš iedibināja Apvienotās Karalistes Neatkarības partiju (UKIP), piesaistot pieaugošu skaitu vēlētāju, kuri vīlušies vadošajās britu politiskajās partijās un kurus neapmierina Briseles eirokrātu arvien plašākās pilnvaras. Pats nācis no vidusslāņa, tagad Feridžs grib izmantot pret valdošo eliti vērsto noskaņojumu, kas pieņemas spēkā daudzviet Eiropā, lai vairotu savas partijas un citu eiroskeptisko grupu pārstāvniecību Eiroparlamentā. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka UKIP, kas prasa Britānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, gūst arvien plašāku atbalstu, atzīmē laikraksts “The Financial Times”.
Britānijas parlamenta starpvēlēšanās 2012. gadā UKIP guva līdz šim lielākos panākumus partijas vēsturē, divos vēlēšanu apgabalos savācot otro lielāko balsu skaitu un apsteidzot konservatīvo un liberāldemokrātu kandidātus no valdošās koalīcijas. Laikraksta “The Daily Telegraph” veidotajā simt ietekmīgāko labējo politiķu ranga sarakstā 2009. gadā Feridžs ierindojās piektajā desmitā, bet pērn jau bija otrais tūlīt aiz premjerministra un Konservatīvo partijas līdera Deivida Kemerona. Bažījoties, ka konservatīvie, kuru pašu vidū netrūkst radikālu eiroskeptiķu, varētu pārsviesties pie UKIP, Kemerons apsolījis, ka gadījumā, ja viņa partija uzvarēs nākamgad gaidāmajās nacionālā parlamenta vēlēšanās, līdz 2017. gadam tiks sarīkots referendums par Britānijas turpmāko dalību Eiropas Savienībā. Britu premjers centies ieņemt arī stingrāku nostāju pret Briseli, tostarp imigrācijas jautājumos, un ķēries pie tā dēvētā pabalstu tūrisma apkarošanas.
Nekad neizmet ringā dvieli
Feridžs guvis ievērību ar kaismīgajām un nereti skandalozajām runām Eiroparlamentā, asi kritizējot ES vienotās valūtas projektu un eiro ieviešanu. 2010. gadā Feridžs nodēvēja Beļģijas bijušo premjerministru un jauniecelto Eiropas Padomes priekšsēdētāju Hermanu van Rompeju par “zema līmeņa bankas klerku, kura harisma līdzinās slapjai lupatai”, un apsūdzēja viņu “Eiropas demokrātijas un Eiropas nacionālo valstu klusā slepkavībā”. Feridžs atteicās atvainoties par šo izteikumu un Eiroparlamenta ētikas komisija uzlika viņam 3000 eiro (eiroparlamentārieša desmit dienu alga) naudassodu.
Jautāts, kāpēc viņš darbojas Eiroparlamentā, ja grib, lai Britānija izstātos no ES, Feridžs intervijā raidsabiedrībai “BBC” izteicies, ka gribot pārveidot ES no iekšpuses, ne ārpuses. Viņš vēršoties pret ES birokrātiju, korupciju un naudas izšķērdēšanu, bet ne pret Eiropu. Turklāt viņa otrā sieva Kirstena Mēra ir no Vācijas, bet tuvākais sabiedrotais Eiroparlamentā Briselē ir soms Timo Soini, eiroskeptiķu partijas “Īstie somi” vadītājs. “Naidžels ir ļoti prasmīgs un atklāts runātājs, kurš prot pārliecināt cilvēkus pat ar pretējiem uzskatiem,” uzskata Soini, “tāpēc viņu necieš Eiropas politiskā elite, kuras pārstāvju korumpētību viņš bieži atmaskojis.” Feridža bijušais partijas biedrs Ričards Norts atzīst viņa personības pievilcību, taču uzskata, ka viņam kā partijas vadītājam trūkst stratēģiskā redzējuma, lai paplašinātu partijas ietekmi. Pat viņa nelabvēļi nenoliedz Feridža personisko drosmi un pašsavaldību, turpinot priekšvēlēšanu kampaņu 2010. gadā pēc laimīgas izglābšanās lidmašīnas avārijā. “Naidžels ir dedzīgs cīnītājs, kurš nekad neizmet ringā dvieli,” izteicies kāds viņa paziņa.
2006. gadā Konservatīvo partijas vadītājs Deivids Kemerons nodēvēja Feridža vadīto UKIP partiju par “pilnu ar dīvaiņiem un slēptiem rasistiem”. Kopš tā laika partija piesaistījusi virkni etnisko minoritāšu pārstāvju, noraidot apvainojumus rasismā, bet tai vēl jāpierāda spēja kļūt par vērā ņemamu politisku spēku Britānijā un Eiropā.
Fakti
Naidžels Feridžs dzimis 1964. gadā Kentas grāfistē Anglijas dienvidos.
Viņa divās laulībās dzimuši četri bērni.
Mācījies Dalvičas koledžā Londonā, kur darbojies gan politisko diskusiju klubā, gan spēlējis regbija komandā.
Strādājis par fondu biržas mākleri Sitijā.
Apvienotās Karalistes Neatkarības partijas (UKIP) vadītājs kopš 2006. gada.
Eiropas Parlamenta deputāts kopš 1999. gada.