Foto – Inita Šteinberga

Nemetīsim ārā vecos spaiņus – nākamgad tajos izaugs dārzeņu rekordražas 0

Veicot rudens ģenerāltīrīšanu, nemetīsim ārā cauros spaiņus un vannītes – tajās nākamgad varēs vākt kartupeļu rekordražu, audzēt tomātus un citus dārzeņus.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Audzējot dārzeņus traukos, pie pašaudzētas ražas var tikt pat tie, kam dārza nemaz nav vai ir ļoti maziņš. Šī metode derēs arī tiem, kam nams celts neglābjami smilšainā augsnē. Dārzeņu audzēšanai der gan lieli spaiņi, gan bļodas. Vislabākās ir tās, kuras izmanto celtniecībā. Tās ir no izturīga materiāla, kalpos vairākus gadus.

“Lielos podos vai maisos var iegūt, piemēram, kartupeļu rekordražu,” iesaka Saiva Pekuse no dārzniecības “Neslinko”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trauku pieber līdz pusei vai divas trešdaļas ar auglīgu dārza zemi un iedēsta agras šķirnes tupeņus (ja vēlas agrāku ražu). Kad laksti pastiepušies, uzber apmēram 10 cm augsnes slānīti. Tā var darīt divas trīs reizes sezonā. Tā laksta daļa, kas nonāks zem zemes, dzīs stolonus un sāks briedēt ražu. Trauku ar zemi var sagatavot jau tagad un novietot tukšajā siltumnīcā. Tiklīdz pavasara saulītē augsne būs iesilusi (vismaz līdz 10 grādiem, marta beigās, aprīļa sākumā), var stādīt kartupeļus.

Kad laiks kļūs jauks un salnas beigsies, trauku stiepj laukā. Ieteicams mazliet ierakt, jo tad saule mazāk karsēs trauka melnos sānus un mazāk būs jālaista. Jau pirms Jāņiem no malas varēs pačamdīt jaunos tupenīšus. Ja superagra raža nav tik svarīga, traukus var gatavot tikai kartupeļu stādāmajā laikā.

Līdzīgi kā kartupeļus toveros var audzēt arī citus dārzeņus (tomātus, kabačus, gurķus, asos piparus, papriku). Stādīšanas principi visiem līdzīgi. Traukā izurbj vairākus vismaz 1 cm diametra caurumus (ja tos jau nav radījis laikazobs). Ieber drenāžas slāni (māla lauskas, oļi, keramzīts). Augi ir stāvā sajūsmā, ja poda dibenā ieliek vai augsnē iejauc putuplasta gabaliņus. Tie sildīs saknes un būs laba aerācija. Plāksni var nolikt arī zem trauka.

Stādīšanai Saiva lieto tikai dārza augsni (lieliska tā, ko kurmis izstūmis no pazemes) vai speciālo, dārzeņiem domāto. Viņa skaidro, ka puķēm paredzētajā substrātā ir vielas, kas ēdamlietām neder.

Stādot toveros, ir sakarība – jo lielāks tilpums, jo lielāka raža. Vismaz 20 l spainī labi jutīsies vidēja auguma (līdz 1,20 m) tomāts vai viens gurķa stāds. Paprikai derēs apmēram 15 l tilpuma trauks. Starp citu, tipiskām siltzemju paprikas šķirnēm stādīšana podos pat vēlama, jo dobē tie veido pārāk lielu zaļo masu un par augļiem nedomā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.