Nemet ārā nokalpojušās lietas! Dažas idejas, ko ar tām darīt 0
Kad vecās mājas lietas zaudē savu sākotnējo izskatu vai arī pagalam apnīk, tās var vienkārši izmest. Tomēr tas nav labākais variants. Ko īsti darīt ar veco galdu, nonēsāto paklāju, apnikušo griestu lampu vai citu šķietami vairs nevajadzīgu mājas lietu? Ir vienkārši risinājumi, kas ļauj vecam priekšmetam izdzīvot otru mūžu.
Jāmaina un jāpārveido
Sajūta, ka manta ir lieka, dažreiz ir tikai ilūzija. Vienkārši tā nestāv savā vietā. Piemēram, istabā ir krēsls, kuru nav kur īsti novietot. Toties priekšnamā tieši nepieciešams neliels sēdeklis, uz kura apsēsties, aizšņorējot kurpes. Vai arī nomainot gultu, vecais nakts skapītis kļūst nederīgs. To var novietot uz balkona, uz tā uzlikt puķu podu ar saviem mīļākajiem ziediem un pašā nakts skapītī glabāt augu mēslojumu un citas piedienīgas lietas. Cits gadījums. Nelielais galds dzīvojamā istabā ir acīmredzami lieks, tomēr tas ir ģimenes vēstures glabātājs. To nevajag izmest, toties var nolikt pie dzīvokļa ieejas un uz tā uzlikt, ko sirds kāro, skaistu ziedu kompozīciju vai galda spēles. Dažreiz pat maza mēbeļu pārvietošana dod patīkamas izmaiņas.
Piemēram, nelielas salokāmās kāpnes var kļūt par lielisku nakts skapīti guļamistabā. Tās neizskatīsies masīvas, un arī saturu varēs redzēt kā uz delnas. Tas noder tām personām, kurām nepatīk mantu meklēšana kastēs. Ja mājās ir mājdzīvnieki vai aušīgi mazi bērni, vaļēji plaukti var nebūt labākais risinājums. Šo improvizēto naktsgaldiņu var atdot bērniem, lai viņi to iesaista savās rotaļās. Jauni entuziasti noteikti izgudros, ko ar to darīt, organizēt savu autostāvvietu mašīnām vai izveidot daudzstāvu māju lācīšiem.
Var padomāt, ko darīt ar veco lustru. Ja plafons ir skaists, no tā var izveidot unikālus puķu podus. Ja plafoni nav ļoti skaisti, tajos var iestādīt kuplākus un biezākus augus. Arī plafonus–puķu podus var aplīmēt vai apgleznot.
Un ko darīt ar senākām lietām? Protams, tās ir jāsaglabā. Bet nevajag tās nogrūst putekļainā pieliekamajā. Piemēram, no veca kofera sanāks lielisks viesistabas galdiņš. Tā iekšpusē var uzglabāt kaut ko tādu, kas reti tiek pieprasīts, kā lielo trauku servīzi vai, teiksim, veco žurnālu iesējumus, kurus žēl izmest, bet nav īsti kur likt. Tagad būs.
Pārkrāso un aplīmē
Ja lieta liekas novecojusi un ārā metama, bieži tas notiek tieši krāsojuma dēļ. Paklājs ar laiku izbalē, uz koka kumodes sāniem ir redzams mājas “grafiti” – kaķa skrāpējumu pēdas. Sniegbaltais gleznas rāmis ar laiku ir noplucis un ieguvis netīri dzeltenīgu nokrāsu. Lietas nav zaudējušas savu funkcionalitāti, tās tikai ir vizuāli novecojušas un kļuvušas garlaicīgas. Ja visa bēda ir tikai krāsā, kāpēc to nemainīt? Vienkārši jāpārkrāso noderīgais priekšmets un tas savā jaunajā izskatā turpinās kalpot vēl ilgu laiku. Piemēram, var dažādās krāsās nokrāsot galda atvilktnes. Galds kļūs atraktīvs un piesaistīs uzmanību, tomēr neizskatīsies kā bērna darbavieta. Starp citu, mēbeļu apgleznošana vai interjera dekoru radīšana pašam ar savām rokām ir ļoti laba mākslas terapija pieaugušajiem. Bērnībā taču visi “pieaugušie” gandrīz ik dienu turēja rokās otiņu vai krāsainos zīmuļus. Roku darbs īpaši noder tiem, kas mīl aizsēdēties pie datora un arī tiem, kuriem profesija ir ļoti tāla no mākslinieciskas darbības. Katrā cilvēkā slēpjas mākslinieks. Vajag tikai to atmodināt. Pat ja cilvēks slikti zīmē, tas nav šķērslis. Var taču praktizēties uz papīra. Uztaisīt skices, lai saprastu kāds krāsu salikums ir sirdij tuvs. Pārkrāsojot interjera priekšmetus var savām acīm ieraudzīt sava roku darba rezultātu un to aptaustīt. Tas ir ļoti vērtīgi, jo iedvesmo un paceļ pašapziņu.
Ja negribas krāsot, var izmantot pašlīmējošo plēvi. Tās ārējā puse ir košs plastikāta slānis, kas no apakšas noklāts ar līmi. Pašlīmējošām plēvēm ir liela dizaina dažādība, daudzas krāsas, metāla, akmens un koka virsmu imitācija…jocīgi zīmējumi. To ir viegli ar maketu nazīti vai šķērēm sagriezt vajadzīgā formātā. Ar plēvi var aplīmēt durvis, skapjus, lādes un vēl daudz ko citu. Turklāt tas ir ļoti ekonomisks variants interjera atjaunināšanai. Veikalos nopērkamas arī jau izgrieztas uzlīmes interjera dekorēšanai. Tādas plašā izvēlē var pasūtīt arī dizaina salonos. Tā vecās durvis un mēbeļu plaknes var kļūt par audeklu eksperimentiem. Ar uzlīmju palīdzību dekoru var turpināt no mēbeles uz sienas, no sienas uz griestiem. Liels šis nodarbošanās plus ir tas, ka parasti šīs uzlīmes ir arī viegli noplēšamas, kad pēc tām vairs nav vajadzība. It īpaši, ja tās uzsilda ar parasto matu žāvējamo fēnu.
Aizstāj un izmaina
Lietotu mēbeļu izskatu parasti sabojā nobružāta vai izbalējusi mēbeļdrāna. Ar to var tikt galā pārvelkot jaunu audumu. Kāds to patiešām izdarīs pats, kāds to palūgs izdarīt meistaram. Šādai pieejai ir savas priekšrocības. Pats veikalā iegādāties sev tīkamāko, vismūsdienīgāko audumu ar vismodernāko krāsu un apdruku. Pērkot gatavu mēbeli, ne vienmēr varēs tai pasūtīt tieši vēlamāko mēbeļu audumu. Piedevām, atjaunojot veco, samaksā tikai par audumu, mēbele jau ir par velti. Veikalos mēbeles, kas apvilktas ar ultramodernu audumu būs īpaši dārgas tieši auduma popularitātes dēļ. Protams, pirms naudas ieguldīšanas jānovērtē vai remontējamā mēbele būs ērta un droša, jāpārliecinās, ka jaunais audums netiks galīgai grabažai. Pat tas cienījamais fakts, ka uz tā kādreiz ir sēdējusi jūsu dzimtā tante, neattaisnos pūles neglābjamas grabažas uzlabošanai.
Ja mēbele nav pārāk izdilusi un izsēdējusies un tās apšuvums ir labā kārtība, nevajag trakot un plēst apšuvumu nost. Pietiek, ja tai uzšuj jaunus čeholdus (pārvalkus). Tas ir vienkāršāk nekā nomainīt visu apšuvumu. Parasti sānu daļām pārvalkus šuj atsevišķi un lielajai daļai atsevišķi. Var pat uzšūt vairākus mēbeļdrēbju variantus, vienu vasarai, otru ziemai, vienu ikdienai, otru svētkiem, vienu vienkrāsainu, otru daudzkrāsainu. Tos varēs mainīt pēc saviem ieskatiem un mazgāt, kad nepieciešams. Sākot mainīšanas procesu nevajag apstāties tikai pie dīvāniem. Piemēram, var krēsliem pārvilkt sēdekļus. Varbūt nakts skapīša durvīs pa vidu ielikt stiklu, lai labāk redzētu, kas tad tur īsti iekšā slēpjas. Vai tieši otrādi, sekcijai ielikt pāris jaunas durvis, lai paslēptu iekšējo saturu no liekām acīm.
Cits jautājums ir par mēbeļu izmēriem, kurus pamainot arī var panākt labu efektu. Piemēram, no vecā dzīvokļa mantojumā saglabājies labs galds. Tomēr tas neder jaunajā dzīvoklī, jo ir par mazu, pie tā nepietiks vietas viesiem. Var atrast izeju un vienkārši nozāģēt gadam īsākas kājas un izveidot elegantu žurnālu galdiņu viesistabai. Mazliet izmainot telpiskās proporcijas, priekšmets iegūst pavisam citu pielietojumu. Pat ja šāds galdiņš nebija plānots, tas ir ļoti ērts. Ir kur novietot tējas krūzītes, vāzi ar ziediem un augļus. Starp citu, uz šāda galdiņa var mājās spēlēt galda spēles, kuras atkal kļuvušas aktuālas un droši vien kādu laiku noturēsies modē.
Mainīt izmērus var daudziem priekšmetiem, to skaitā arī nodilušajam paklājam. Protams, ja tas nav ar rokām darināts “persietis”. Paklāju var sagriezt un no pārpalikumiem izgatavot tīri smalku tepiķīti priekšnamam vai vismaz guļvietu kaķim vai sunim. Ja mājās tiek turēts kāds grauzējs, zem tā būra var novietot paklāja fragmentus, lai aizkavētu no krātiņa krītošo gružu agresiju dzīvoklī. Ja paklājs ir labā stāvoklī, to var uzklāt uz balkona un vasarā, svaigu gaisu elpojot, staigāt pa to basām kājām.
Tādēļ ir labi jāpārdomā, pirms šķirties no kādas mājas lietas. Varbūt tā vienkārši nestāv savā vietā? Varbūt tās krāsa vienkārši ir pabalējusi un to var viegli atjaunot? Ja pašam nav laika, atjaunošanas darbus var uzticēt profesionāļiem. Tomēr tas būs dārgi un tad tiek pazaudēta bauda no paša paveikta darba. Un kur nu vēl tiesības nevērīgi pavēstīt ciemiņiem, – jā es šo krēslu pats saremontēju… vēlaties, lai arī jums to iemācu?