Foto – Shutterstock

Nemanāma inde: zinātnieki brīdina par iecienītu sulu, kas var būt nāvējoša 0

Pētnieki ir atklājuši pierādījumus, ka svaigi spiesta greipfrūtu sula var izrādīties dzīvībai bīstama, raksta “Science Alert”.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Esmu izsūtījis 160 CV, man atbildējuši labi, ja 8 uzņēmumi!” Linards no Latgales atklāj sūro ainu, cik grūti Latvijā atrast darbu 57
Veselam
Ko nedrīkst ēst no rīta: 8 ēdieni, kurus nevajadzētu ēst tukšā dūšā
Kokteilis
Darba devēji intervijās mēdz uzdot kādu āķīgu jautājumu, lai pārbaudītu jūsu emocionālo inteliģenci. Tikai 1% cilvēku atbild pareizi
Lasīt citas ziņas

Arvien vairāk pētījumu liecina, ka divas ķīmisko savienojumu grupas (furanokumarīni), kas lielā koncentrācijā atrodami greipfrūtos, var samazināt vai uzlabot dažu zāļu uzsūkšanos.

Rezultātā tas var būt bīstami dzīvībai, jo izraisa zemu vai, kas notiek biežāk, pārāk augstu medikamentu līmeni organismā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Zinātnieki brīdina, ka sula ļauj lielākam zāļu daudzumam nonākt asinīs, kā rezultātā var rasties blakusparādības.

Lūk, kā tas darbojas: mūsu organisms ražo fermentu citohromu P450 3A4 (jeb CYP3A4), galvenokārt aknās un tievajā zarnā. Šis ferments palīdz sadalīt mazas svešas molekulas, piemēram, toksīnus un zāles. Turklāt tam ir būtiska loma daudzu medikamentu metabolisma procesā..

Taču greipfrūtos esošās ķīmiskās vielas ietekmē mūsu organisma spēju ražot vai efektīvi izmantot šo fermentu. Patiesībā pietiek ar vienu glāzi sulas, lai ietekmētu fermenta darbību, bet atkārtota lietošana samazina CYP3A4 aktivitāti aknās.

Tas savukārt ietekmē organisma spēju absorbēt noteiktus iekšķīgi lietojamus medikamentus.

Vienkāršiem vārdiem sakot, lielākā daļa medikamenta vienkārši nonāk asinsritē un ilgāk paliek organismā, izraisot “pārdozēšanas efektu”, pat ja esat lietojis ārsta noteikto devu.

Zinātnieki norāda, ka šie savienojumi iedarbojas uz daudziem medikamentiem, tostarp holesterīna un asinsspiediena zālēm, vēža ārstēšanai paredzētiem medikamentiem un pat nomierinošiem līdzekļiem.

Sekas var būt ļoti dramatiskas, tostarp: paātrināta sirdsdarbība, muskuļu masas sairšana, kaulu smadzeņu toksicitāte, elpas trūkums, kuņģa un zarnu trakta asiņošana, nieru mazspēja.

Ārkārtējos gadījumos zāļu un greipfrūtu sulas mijiedarbība var izraisīt nāvi.

Zinātnieki arī norāda, ka dažu citu zāļu lietošanas gadījumā greipfrūts var radīt pretēju efektu. Piemēram, feksofenadīna (pretalerģijas zāles) gadījumā  greipfrūtu lietošana samazina zāļu efektivitāti. Tomēr šajā gadījumā blakusparādības nebūs tik smagas.

Pētnieki uzsver, ka, lietojot medikamentus, ne vienmēr pilnībā jāatsakās no greipfrūtu lietošanas, tomēr ir iepriekš ir nepieciešams konsultēties ar savu ārstu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.