Nemaini gultas veļu svētdienā! 0
Izvēloties veikalā gultas veļu, ir svarīgi saprast, no kāda materiāla tā šūta un kādā temperatūrā tā jāmazgā. Tautas ticējumi saka, ka gultas veļu nedrīkst mainīt svētdienā, jo tad gaidāms slikts miegs visu nedēļu, bet, ja īpašnieks atstāj no rīta gultu nesaklātu, tad tiek piesaistītas slimības.
Gultas veļas maiņa atkarīga gan no gulētāju skaita, gan ieradumiem, gan gadalaika. Ja ir viens gulētājs, tad būs pietiekami, ja veļa tiks mainīta reizi divās nedēļās. Divguļamo komplektu būtu vēlams likt veļas mašīnā ik pēc nedēļas. Vasarā gultas veļa jāmaina biežāk nekā ziemā.
Putekļu ērcītes nedarbi
Gultas veļā var būt sastopami dažādi mikroorganismi, baktērijas, kas var izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas un negatīvi ietekmēt imunitāti. Cilvēka ādas atmirušās epidermas šūnas var būt barotne putekļu ērcītēm, kuru izkārnījumi savukārt veicina alerģijas, astmas vai dermatīta saasināšanos.
Alerģiskiem cilvēkiem ieteicams gultas veļu mainīt divas reizes nedēļā. Ja izslimota kāda infekcija vai saaukstēšanās, noteikti pēc tam jānomaina gultas veļa. Īpaša vērība jāpievērš spilvendrānām, kuras jāmaina biežāk.
Cik augstā temperatūrā mazgāt veļu?
Piemērotākā temperatūra gultas veļas mazgāšanai ir 60 grādi. Vislabāk veļu žāvēt saulītē un vējā, ja vien ir tāda iespēja. Ja veļa tiek žāvēta dzīvoklī, tad vislabāk izmantot veļas žāvētāju. Šāds veļas mazgāšanas un žāvēšanas režīms nodrošinās, ka lielākā daļa baktēriju un putekļu ērcīšu aizies bojā.
Nedrīkst aizmirst arī par citiem gultas piederumiem- matračus vēlams iznest saulītē izvēdināties, tie nav mūžīgi un jāmaina pēc noteikta laika ( atsperu matracis – pēc aptuveni 5 gadiem, putu matracis- aptuveni pēc 7, precīzāka informācija jāmeklē pie ražotāja).
Spilveni var kļūt par īstu putekļu ērcīšu perēkli, tādēļ tie jāmazgā ne retāk kā divas reizes gadā, tāpat nedrīkst aizmirst par segām, kuras jāmazgā vismaz reizi gadā.