Nelūgts viesis – nematode – zemeņu dobē 0
Mazdārzā pērn iestādīju zemenes, bet tām lapas sačokurojušās, augi iznīkst. Domāju, ka pie vainas nematode. Ko darīt? Kā dezinficēt zemi? Ko nākamgad vietā stādīt? GAĻINA ĶEKAVAS NOVADĀ
Kaitēkli pašu pamanīt nav nemaz tik viegli, bet tā nodarītos postījumus nevar neievērot. Nematodes ir sīki velteniskie tārpi, kas pēdējos gados arvien vairāk sastopami mazdārziņos. Raksturīgākās bojājumu pazīmes ir kropli pundurveida ceri ar paresninātiem, īsiem ziedkātiem. Kaitēkļi mitinās lapās, ziedos un stublājos, tie pārvietojas pa stīgām uz jaunajiem augiem. Barojas audos ar augu sulu. Izplatās ar stādāmo materiālu. Arī apstrādājot zemi, nematodes tiek pārnestas arvien plašākā teritorijā.
Pūres Dārzkopības pētījumu centra zinātniece Valda Laugale domā, ka nematodes šajā gadījumā augsnē jau bijušas iepriekš. Kaitēklis augsnē var saglabāties ļoti ilgi, tāpēc inficētajā zemē zemenes stādīt nav jēgas. Ārzemju audzētāji augsnes dezinfekciju veic ar ķīmiskiem preparātiem, bet pie mums tie nav atļauti. Augsnes apstrāde ir dārga, turklāt ķīmiskie līdzekļi atstāj negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi.
Ja kaitēklis jau konstatēts, tā attīstību var apturēt, inficētajā augsnē audzējot dārzeņus, kas nav nematodes saimniekaugi. Iztrūkstot tiem, kāpuri no olām nespēj izšķilties. Zemenes mazdārzā var stādīt tikai pēc pieciem gadiem.
Augsnes atveseļošanai pētniece iesaka izmantot zemās samtenes. Sēj pēc pavasara salnām. Kad saaugusi liela zaļā masa, ierok augsnē.
Cita metode nematodes iznīcināšanai: karstā vasarā zemesgabalu nosedz ar caurspīdīgo vai melno polietilēna plēvi. Segumu tur apmēram mēnesi, lai augsne tiek kārtīgi izkarsēta un dezinficēta.