Plānotā direktoru izvērtēšana nav saistāma tikai ar lojalitāti, tiks izvērtēti visi aspekti skolu vadītāju profesionālajā darbībā. Piemēram, komisija vērtēs, kā direktors veido un vada skolotāju komandu, kā motivē un attīsta darbiniekus, kā pārvalda iestādes materiāltehniskos resursus u. c. Izvērtēšanas procesā direktoriem būs arī jāaizpilda pašnovērtējuma veidlapa un jāsaņem izglītības iestādes dibinātāja vērtējums. Par katra kritērija izpildi direktors varēs saņemt vienu līdz piecus punktus. Zemākais vērtējums būs “neapmierinoši”. Ja kaut vienā no kritērijiem būs saņemts šāds vērtējums, IKVD lems par direktora neatbilstību ieņemamajam amatam un rosinās izglītības iestādes dibinātājam atlaist viņu no darba. Tā kā likumā tagad noteikts, ka direktoram, kura darbība ir neapmierinoša, aizliegts turpināt ieņemt amatu, dibinātājam vadītājs būs jāatlaiž. Savukārt, ja kāda kritērija izpilde būs novērtēta ar otro zemāko vērtējumu “jāpilnveido”, izglītības iestādes dibinātajam būs jāiesniedz IKVD rīcības plāns skolas direktora profesionālās darbības uzlabošanai, bet skolas direktoram reizi pusgadā būs jāinformē IKVD par šī plāna izpildi. 2
Gads, lai pārdomātu attieksmi pret valsti
Lojalitātes prasība, kas nosaka, ka tiesības strādāt par pedagogu ir personām, kas ir lojālas Latvijas Republikai un tās Satversmei, likumā jau bija līdz šim. Taču tagad noteikts arī, ka pedagogu, kas neatbilst lojalitātes prasībām, nedrīkst nodarbināt, tātad viņš ir atlaižams. Tāpat darba tiesiskās attiecības ar skolotāju būs jāpārtrauc, ja viņš nepildīs likumā noteikto pienākumu “audzināt krietnus, godprātīgus, atbildīgus cilvēkus – Latvijas patriotus, stiprināt piederību Latvijas Republikai”.
Arī citā izglītības iestādē šādu iemeslu dēļ atlaistu pedagogu nedrīkstēs pieņemt darbā. Taču – tikai vienu gadu. Sākotnēji likumā bija paredzēts, ka skolotāja darbā par nelojalitāti atlaistais nedrīkstēs atgriezties piecus gadus, taču pēc konsultācijām ar juristiem nolemts noteikt krietni īsāku termiņu. Jautāju izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim, vai tiešām Latvijai nelojāls cilvēks gada laikā kļūs lojāls. “Jūs ieteiktu šādam skolotājam uz mūžu liegt ieņemt pedagoga amatu?” atjautāja ministrs. “Nav tik svarīgi, vai nevar strādāt vienu, trīs vai piecus gadus. Svarīgi ir, lai jau nākamajā dienā pēc atlaišanas šāds pedagogs nevarētu sākt strādāt citā izglītības iestādē. Gads tomēr ir gana nopietns laiks pārdomām un savas iepriekšējās darbības pārvērtēšanai. Cilvēki mainās ne tikai uz sliktu, bet arī uz labu.” IKVD vecākā eksperte Jana Veinberga piebilst, ka arī ierēdņi, kuri pieļāvuši pārkāpumus un tāpēc atbrīvoti no darba, pēc gada atkārtoti var pretendēt uz amatu valsts pārvaldē.