Foto: Shutterstock

Nelikumīga bīstamo atkritumu glabāšana draud ar reālu cietumsodu 1

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Par nelikumīgām darbībām ar bīstamajiem atkritumiem sods piespriests Liepājas uzņēmējam Arnim Antmanim. Vēl nav skaidrs, vai viņš to pārsūdzēs. Tas ir otrais notiesājošais spriedums par atkritumu noziegumiem visā Latvijas tiesu prakses vēsturē.

Kurzemes rajona tiesa šā gada 1. jūlijā par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu piesprieda brīvības atņemšanu uz desmit mēnešiem, sodu izciešot nosacīti, kādam uzņēmējam, kura vārds sākotnēji netika atklāts. Lai gan tiesas process bija atklāts, vēl līdz vakardienai Kurzemes rajona tiesa nenosauca ne uzņēmēja vārdu, ne arī viņa vadītā uzņēmuma nosaukumu. Uzņēmuma nosaukuma un uzņēmēja vārdu redakcijai atteicās nosaukt arī Valsts vides dienests (VVD), kura ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga uzsver šādu noziegumu atklāšanas svarīgumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Redakcija no VVD saņēma ziņu, kurā teikts, ka “uzņēmums Liepājā nelikumīgi uzglabāja ne mazāk kā 91,085 tonnas bīstamo atkritumu. Uzņēmuma vadītājs organizēja un veica saimniecisko darbību atkritumu apsaimniekošanas jomā uzņēmuma vārdā bez atļaujas atkritumu uzglabāšanai vai citu piesārņojošu darbību veikšanai. Tiesa piesprieda piedzīt no uzņēmēja par labu valstij arī materiālā kaitējuma kompensāciju 50 096,75 eiro apmērā.”

Ar portāla “irliepaja.lv” galvenās redaktores Sarmītes Pujēnas atbalstu noskaidrojām, ka sodītais uzņēmējs ir Arnis Antmanis, SIA “SM Baltic” vienīgais īpašnieks un valdes priekšsēdētājs. Viņa uzņēmums ir dibināts 2019. gadā, un tā darbības veids ir norādīts “Kravu pārvadājumi pa autoceļiem”.

Liepājā, Slimnīcas ielas 13. namā, 15. dzīvoklī, reģistrētajam SIA “SM Baltic” tālruņa numurs vai citas saziņas iespējas Uzņēmumu reģistrā nav norādītas.

Vāc pierādījumus kopš 2019. gada

VVD ziņo, ka noziegumu VVD inspektori konstatēja 2019. gadā, un pēc tā atklāšanas bija aktīvi iesaistīti izmeklēšanā un tiesvedības gaitā – veica uzņēmuma nomātās teritorijas pārbaudi, kuras laikā konstatēja nelikumīgu atkritumu – naftas produktu, bīstamo atkritumu – glabāšanu. Eksperti noskaidroja, ka naftas produktu atkritumu izcelsmes vieta ir Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas osta, kur tie radušies kuģu tilpņu tīrīšanas rezultātā un savācot sateču ūdeņus no dažādu apkalpojamo ostas kompāniju kuģiem.

Ņemot vērā lielo atkritumu daudzumu, VVD secināja, ka tas ir klasificējams kā kriminālnoziegums, un informēja Specializēto vairāku nozaru prokuratūru.

Sadarbojoties ar Valsts policiju, VVD konstatēja, ka bīstamie atkritumi – kuģu tilpņu naftas produkti, krāsu un laku ražošanas, sagatavošanas, piegādes un izmantošanas tehnoloģisko procesu atkritumi, kas satur bīstamas vielas, slaucīšanas materiāli un filtru materiāli, kas satur bīstamas vielas, – izvietoti gan teritorijas ārpusē (pazemes rezervuārā, cisternā, metāla mucās un IBC konteineros), gan divās ēkās (metāla mucās, IBC konteineros, cisternā).

Reklāma
Reklāma

VVD uzsver, ka bīstamie atkritumi rada būtiski nelabvēlīgu ietekmi uz cilvēku veselību un vidi. Uzņēmējs ar savām darbībām bija būtiski apdraudējis sabiedrības intereses dzīvot tādā vidē, kurā tā var pilnvērtīgi, cilvēka cieņai atbilstoši funkcionēt un attīstīties, toskait apdraudētas arī sabiedrības intereses uz apglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu, veselību, tīru vidi un dzīvi labvēlīgā un drošā vidē.

Degradē un apdraud vidi

Tiesa lēmumā atzīst, ka komersanta izdarītās darbības ir apdraudējušas dabas vides drošību, personu mantiskās un tautsaimnieciskās intereses, t. i., teritorijas piesārņojums ar bīstamajiem atkritumiem būtiski izmainījis piesārņotās teritorijas izmantojuma iespējas, radījis ilgtermiņa iedarbības bīstamību un pazemes ūdeņu piesārņojuma risku, ietekmējot teritorijas ekosistēmu, to būtiski degradējot, ir piesārņots citas juridiskās personas nekustamais īpašums, nodarot kaitējumu. Noticis interešu apdraudējums tautsaimniecībai sakarā ar attiecīgo nodokļu nesamaksāšanu Latvijas Republikas budžetā.

“Šis Latvijas vēsturē ir otrais notiesājošais spriedums par atkritumu noziegumiem,” skaidro VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga. “Valsts vides dienests pauž patiesu gandarījumu, ka vides noziegumi ieņem aizvien augstāku prioritāti arī Valsts policijas un prokuratūras darbībā. Atkritumu noziegumi kā organizētās noziedzības veids Eiropā un Latvijā arvien vairāk apdraud vidi un sabiedrības intereses. Tiesu izpratne par šiem noziegumiem un to bīstamību ir ļoti svarīga, lai noziegumi tiktu apkaroti.”

Vēl vakar Kurzemes rajona tiesas spriedums Arnim Antmanim nebija stājies spēkā un par to arī nebija saņemta sūdzība.

Vērtē arī citus atkritumu noziegumus

Lietas prokurors Roberts Stivriņš teic, ka Kurzemes rajona tiesā izskatīšanā ir vēl viena ar nelikumīgu atkritumu apsaimniekošanu saistīta lieta.

Portāls “irliepaja.lv” ziņo, ka Antmanis nav vienīgais iesaistītais šajā lietā – policija pirms gada rosinājusi prokuratūrai celt apsūdzību diviem uzņēmējiem, kuri, mantkārīgu motīvu vadīti, bija Liepājā četros dažādos nekustamajos īpašumos nelikumīgi uzglabājuši kopumā 370 tonnu bīstamo atkritumu, kā rezultātā radīts 287 288 eiro liels mantiskais zaudējums.

Sākotnējā krimināllieta ir sadalīta trijās, no kurām viena ir apturēta un atrodas prokuratūrā, otrā tika nolasīts spriedums 1. jūlijā, bet trešajā gaidāmas tiesu debates augusta nogalē, un šajā lietā apsūdzētā amatpersona ir SIA “Ekovalis Latvija” valdes priekšsēdētājs Guntis Šalts, kurš savu vainu neatzīst.

Atgādināsim, ka pirmais notiesājošais tiesas spriedums par atkritumu noziegumu bija 2018. gadā, kad Rīgas rajona tiesa Jūrmalā piesprieda trīs gadus ilgu nosacītu cietumsodu trim personām, kuras bija apsūdzētas par nelegālas atkritumu izgāztuves izveidi Jūrmalā, kurā gadu agrāk izcēlās ugunsgrēks.

Līdztekus nosacītajam cietumsodam personām arī solidāri valstij bija jāatmaksā 617 614,34 eiro par radītajiem zaudējumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.