Egils Līcītis: Nevis simulēt, bet būt stingri nacionāliem 5
Lēna ceļavēja uz priekšu braukšanas ātrumā vakar iekustējās valdība premjerministres Laimdotas Straujumas vadībā. Pēc ārkārtas Saeimas vēlēšanām sastādītā dzirksteļojošā tiesiskuma un reformu (gandrīz vai arī nacionālā, bet to vārdu atmeta) koalīcija toreiz bija vai gatava tīģera lēcienam un lidojumam uz Marsu, bet tagad no Latvijas uz tālo planētu dosies viens pats Pauls Irbins, citi turēsies vairāk pie Zemes, jaunais ar supermomenta līmi salipinātais varas grožu turētāju kvartets ir daudz konservatīvāks. Vēl nemaz nav notikusi fiksācija, kā apzīmēt Straujumas Ministru kabinetu. Daži teic to par pagaidu valdību uz deviņiem mēnešiem, citi saka – pragmatiskā, pati premjere apņēmusies veikt vismaz simt darbus, tāpēc visu to būšanu nodēvējusi par “ambiciozu”. Vēl varētu piemetināt, ka izdevusies ļoti rozā valdība ar četrām dāmām ministrēm un pašu valdības galvu. Čaļi starp rozēm pumpuros rausies kā ogļrači. Tātad sieviešu vadībā – caur ērkšķiem uz zvaigznēm, galvenais, bez straujiem, nesaprotamiem pagriezieniem un bez reformu jaunrades.
Cits pieteikums ir, ka partneriem valdībā silti jāiedraudzējas un nav brīv pie otra ministra ķeblīša līst ar fuksīti. Labās, triecienizturīgās savstarpējās sapratnes attiecības neesot jāzāģē un jāsagandē, lai rudenī varas nesēju koalīcija pulcētos apmēram tai pašā paskatā, kā strādājusi deviņus mēnešus, tikai ar ugunīgāku premjerministri priekšgalā. Zinot mūsu politiskos tikumus, nav jābūt ar pareģa dotībām, lai spriestu, ka īssavienojumi uzsprakstēs ātri vien, kolīdz būs sadzertas tubrālības. Uz šo laimes stundu gaida pagaidām vēl žogmalē sēdošie, sapucējušies jaundibinātie spēki.
Pārsteidzošā kārtā latvisko partiju nometnē valdības deklarācijas dokumentējumā trūkst apņēmības gādāt par skolu latviskošanu, pastāvīgās uzturēšanās atļauju tirgus stingru ierobežošanu un Satversmes preambulas pieņemšanu. Kūpina dūmu aizsegu, ka par tautai svarīgām lietām tikšot “diskutēts”, bet uz lēmumu pieņemšanu jāpaciešas – “kaut kad vēlāk”. Ja ZZS neplāno atbalstīt nacionālus pasākumus, tad vēlētājiem nevajag šādu apvienību apbalvot ar balsīm vēlēšanās. Ja “Vienotībai” un Reformu partijas brūtgāniem, kuri dosies laulībā ar valdošo partiju, nacionālums ir pasvešs un paslaukāms zem paklāja – tai arī nav jānodod balsis 12. Saeimas vēlēšanās un pēc tam būs jāraud.