Nelielas traumas arī jāārstē 0
Bieži vien cilvēki atceras par ārstu tikai tad, kad brūce jau sastrutojusi, sācies drudzis vai citas komplikācijas.
“Brūcei, kas ir lielāka par pusotru centimetru un dziļāka par centimetru, jāliek šuves, pretējā gadījumā var palikt neglīta rēta. Arī tad, ja brūci nepareizi apstrādā, tās vietā var veidoties biezi zilgani rētaudi jeb tā saucamās keloīda rētas,” skaidro ģimenes ārsts Pauls Princis, mudinot ar šādiem ievainojumiem uzreiz vērsties traumpunktā, kur visu diennakti dežurē ķirurgs. Turp jādodas arī tad, ja brūcē iekļuvusi zeme, piemēram, ravējot nezāles, plaukstā iedūrusies stikla lauska. Svarīgi, lai mediķis iztīra brūci un drošības dēļ vakcinē pret stingumkrampjiem – dzīvībai bīstamu slimību, ko izraisa augsnē mītošas baktērijas.
Nelielus ievainojumus vajag apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi (peroksīdu), kam jābūt katrā mājas aptieciņā, bet pēc tam pārsiet ar tīru marli vai citu pārsēju. Tas pirmās piecas dienas regulāri jāmaina.
Mājas apstākļos var dziedēt tikai tādu apdegumu, kas nav lielāks par plaukstu, ja vien nav cietušas acis vai seja. Apdegušo vietu uzreiz vismaz 10 – 15 minūtes dzesē zem auksta tekoša ūdens, pēc tam plānā kārtā uzklāj putas vai ziedi, kas veicina ādas bojājumu sadzīšanu, un pārsien. Lai pārsējs nepieliptu, cietušajai vietai vispirms var uzklāt brūču pārsienamo tīkliņu.
Ko iesākt tad, ja kājai vai rokai, uzkritis virsū koka bluķis vai kāds cits smagums? “Uz traumas smagumu norāda ziluma jeb zemādas hematomas un locītavas pietūkuma pakāpe, sāpju intensitāte, locītavas kustīgums. Ja pēda, plauksta vai cita traumētā vieta ir zila, pietūkusi, locītava ir nedabiski saliekta, to grūti kustināt, iespējams kaulu lūzums, tādēļ noteikti jādodas uz traumpunktu vai slimnīcas uzņemšanas nodaļu, kur veiks rentgena izmeklējumu,” skaidro ģimenes ārsts.
Ja trauma nav tik nopietna, sasistajai vietai var uzlikt degvīna (30%) kompresi vai ieziest ar pretsāpju un tūsku mazinošiem geliem (ja vien nav vaļējas brūces). Der atcerēties, ka tūska pirmajās 12 – 24 stundās pēc šo lokālo līdzekļu lietošanas parasti mazinās, bet hematoma tieši otrādi – var kļūt lielāka.
Efektīva ir arī aukstuma aplikācija, piemēram, aptiekā nopērkamās aukstuma pakas jeb kompreses, jo tās sašaurina asinsvadus, palēnina asinsapgādi un mazina asinsizplūduma apjomu. Aukstuma pakas var likt vienu divas dienas pēc traumas.
Ja sasista roka vai kāja, traumēto locekli vēlams novietot augstāk par ķermeni, piemēram, uz spilvena, lai veicinātu venozo atteci.
Kā saprast, ka brūci vai traumu tomēr pašam mājās izārstēt neizdosies? “Ja brūcē parādās strutaini izdalījumi, brūces rajons kļūst tumši sārts vai zilgans, pietūkst, ja no brūces dzīvībai svarīgo orgānu virzienā, piemēram, no apakšdelma uz padusi vai no apakšstilba uz cirksni stiepjas sārta josla, ja ir pietūkuši tuvumā esošie limfmezgli, sākas drudzis vai arī sasistajā vietā hematoma, tūska un sāpes dažu dienu laikā nemazinās,” brīdina Pauls Princis.
Šādos gadījumos vispareizāk vispirms doties pie sava ģimenes ārsta, jo medicīnisko palīdzību traumpunktā, maksājot pacienta iemaksu, var saņemt tikai diennakts laikā no traumas gūšanas brīža, pēc tam tas ir maksas pakalpojums.