Ilgnoturīgās lakas – ne bez vainas. Kā tās var kaitēt, skaidro podoloģe 0
Lasītāja jautā: “Pērnvasar pedikīra meistare uzklāja man uz nagiem noturīgo gelish laku. Pēdas bija glītas visu sezonu! Taču rudenī īkšķa stūrītī pamanīju aizdomīgas izmaiņas. Dermatologs bažas, ka attīstījusies sēnīte, apstiprināja. Viņš bija pārliecināts, ka pie vainas bijusi laka, tādēļ šādi sapost nadziņus vairs neesmu uzdrošinājusies. Vai tiešām ilgnoturīgā nagu laka var veicināt sēnītes rašanos?”
Kaut gan tas nav pierādīts, novērojumi liecina, ka gelish, shellac un citas ilgnoturīgās lakas var bojāt nagus. Vislielākais risks ir tad, ja tos un pēdu ādu jau skārusi sēnīšu infekcija, kas vēl nav acīm saskatāma, atzīst podoloģe Dace Kadiķe-Sausa.
Želejlaka, kuras uzklāšanā izmanto ultravioleto staru lampu, ir biezāka nekā parastā, ko lielākoties jau pēc dažām dienām noņemam. Ar gelish klājumu staigājam četras, nereti pat sešas līdz astoņas nedēļas. Šajā laikā nadziņiem nepiekļūst skābeklis un tie nevar brīvi elpot.
Ja kājas pastiprināti svīst, izdalās mitrums, kam nav kur iztvaikot, tādēļ, ilgi nenoņemot laku, mitrajā un siltajā vidē rodas labvēlīgi apstākļi sēnītes attīstībai. Infekcijas izplatīšanās risks ir lielāks, ja nags ir mehāniski bojāts.
Bieži vien šī saslimšana uzliesmo jau pēc vienreizējas lakas uzklāšanas, īpaši, ja valkā pašlaik iecienītos gumijotos krokšus vai citus slēgtus apavus. Dažkārt sēnīšinfekcija izpaužas neilgi pēc lakas noņemšanas, bet citreiz – vēlāk, tiklīdz pavājinās imunitāte.
Jau pēc pirmās lakošanas reizes nagi mēdz kļūt plānāki un vieglāk lūst, it īpaši, ja tāda tendence bijusi jau agrāk. Tos bojā arī speciālais noņemšanas šķidrums.
Sēnīšu infekcija pēc tam var attīstīties arī tādēļ, ka nav ievērotas visas instrumentu dezinficēšanas un sterilizācijas prasības.
Lai lieki neriskētu, iesaku lietot parastu laku. Ja ir vēlme izmantot ilgnoturīgo, iepriekš vēlams veikt analīzes, lai pārliecinātos, vai uz pēdām nav pagaidām nemanāmi sēnīšu infekcijas aizmetņi.
Ja pirms želejlakas lietošanas bijusi pēdu ādas sēnīte, tā ar laiku var pārņemt arī nagus.
Nereti klientes pēc gelish pedikīra sūdzas par nagu ieaugšanu. Tāda problēma var rasties, ja tie nav ilgāku laiku apgriezti.
Noturīgās lakas biezā un blīvā kārta palīdz nomaskēt nagu nelāgo izskatu tām, kurām jau ir sēnīte, taču nav pacietības to izārstēt.
Krietni mazāks risks, ka sēnīšu infekcija iemetīsies ar ilgnoturīgu laku klātos roku nagos, jo tās brīvi elpo, biežāk tiek mazgātas.
Protams, problēmas nerodas visām. Katrai pašai jāizlemj, vai lietot ilgnoturīgu laku, bet, galvenais, vajadzētu atrast pedikīra meistari, kurai var uzticēties.