Foto – Fotolia

Neliec sevi uzminēt! Psiholoģes skaidrojums, kāpēc jūtas jāpauž un par tām jārunā 0

Salīdzinoši bieži atbildu uz jautājumiem, kāpēc vajadzīgas jūtas un emocijas; kāpēc tās jāizdzīvo; kāpēc tās jāpauž; kāpēc par tām jārunā, pieredzē dalās psiholoģe Jeļena Ivanova.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Neakcentēšu atšķirību starp jūtām, emocijām, pārdzīvojumiem – runāsim par “emocijām” to ikdienišķā, sadzīviskā izpratnē.

Īsā atbilde uz jautājumu “kāpēc tas vajadzīgs” – lai izdzīvotu un dzīvotu savu dzīvi saskaņā ar savu individualitāti un personību atšķirībā no “dzīve paiet garām”, “dzīvoju kāda cita dzīvi” un “kāpēc vispār dzīvot?”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izveidotu, uzturētu un attīstītu attiecības ar citiem cilvēkiem, kas savukārt ir nepieciešams, lai dzīvotu savu dzīvi un uzlabotu dzīves kvalitāti.

Apskatīsim sīkāk trīs izceltos līmeņus.

Izdzīvošanas līmenis
1. Kāpēc vajadzīgas emocijas? Par to jau daudz rakstīts, tāpēc īsi. Emocijas sniedz atskaites punktu par to, ko darīt un ko nedarīt. Pretīgi – neēd, tas var būt indīgs. Bail – briesmas – neej tur, nedari to, bēdz prom no turienes (svarīgi atšķirt dabiskās bailes, kuras nodrošina izdzīvošanu, un neirotiskās bailes, kurām nav pamatojuma realitātē un kuras traucē izdzīvošanai).

Dusmojies – aizsargā robežas, pārvari šķēršļus.

Priecājies – dari to vēlreiz.

Skumjas – esi zaudējis kaut ko sev svarīgu, nepieciešams zaudējumu pieņemt.

Jūties vainīgs – iemācies atšķirt, vai tā ir īsta vainas sajūta par to, ko nevajadzēja darīt, vai arī ar tevi mēģina manipulēt.

Jūti simpātijas – ieskaties, varbūt varat izveidot attiecības (draudzība, partnerība, romantiskas attiecības u.c.). Un tā tālāk.

2. Kāpēc tās jāizdzīvo? Emociju izdzīvošana palīdz saglabāt veselību, un tā rezultātā – dzīvību. Emociju noliegums, ignorēšana, bloķēšana u.tml. noved pie psihosomatiskām slimībām, var izraisīt priekšlaicīgu nāvi vai vienkārši nepatīkamas dzīves situācijas. Piemēram, ja cilvēks noliedz un neizdzīvo savu agresiju, viņš var neapzināti izraisīt situāciju, kad agresija pret viņu tiek vērsta no ārpuses.

3. Kāpēc tās jāpauž? Tas arī palīdz saglabāt veselību. Katrai no emocijām atbilst noteikta dabiska ķermeņa, mīmikas un balss reakcija. Tā satur gan universālas vispārcilvēciskas sastāvdaļas, gan arī kultūras, ģimenes un individualitātes noteiktās iezīmes.

Reklāma
Reklāma

Ja cilvēks apspiež šo dabisko reakciju, ķermenī veidojas sastrēgumi, tie traucē asiņu, enerģijas un citas plūsmas, bet tas noved pie slimībām. Fiziski izteikt jūtas, tas ir, sekot savai dabiskajai reakcijai nepieciešams pat tad, ja tuvumā neviena nav. Es nedomāju destruktīvu rīcību, piemēram, attiecībā uz agresiju, ir svarīgi apvienot dabas impulsus ar ieaudzinātajiem sabiedrībā pieņemtajiem izpausmes veidiem.

4. Kāpēc par tām jārunā? Emociju paušana vārdos, pat ja neviena nav tuvumā, ir daļa no emociju izdzīvošanas un izpausmes, un tas ir nepieciešams, lai saglabātu veselību. Dalīšanās emocijās ar kādu, kurš ir spējīgs tās saprast un sniegt atbalstu, padara emociju izdzīvošanu vēl dziļāku un pilnīgāku. Prieks kļūst dubults prieks, bet bēdas, gluži pretēji, norimst.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.