Neļaušot izvazāt sociālo budžetu 15
“Nodokļu reforma nekādā veidā neskars lielu daļu pensionāru,” tiekoties ar Zemgales reģiona pensionāru organizāciju apvienības pārstāvjiem, Jelgavas novada domē sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, taču uzsvēra, ka netieši izmaiņas nodokļu politikā varot nest pārmaiņas arī senioriem.
J. Reirs: “Manas cerības, ka, veidojot šo reformu, sāksies straujāka attīstība uzņēmējdarbībā, kas nesīs algu pieaugumu un palielinās iemaksas sociālajā budžetā. Un, jo augstāks algu pieaugums valstī, jo lielāka būs indeksācija.” Ministrs atbalsta nodokļu reformu, tomēr esot arī kāds smags jautājums, ko tā nes līdzi. “Diemžēl izskanējusi vēlme pusmiljarda uzkrājumu, kas paredzēts pensiju izmaksām nebaltām dienām, izlietot citām vajadzībām. Mans galvenais uzdevums ir noturēt stabilu sociālo budžetu, lai tas nenotiktu,” pauda Reirs, komentējot izskanējušo priekšlikumu daļu sociālā budžeta uzkrājuma novirzīt veselības aprūpei. “Otrā līmeņa pensiju uzkrājumos katram centam pretim ir vārds, uzvārds un personas kods, un domāt, ka pensionāriem nav vajadzīgs uzkrājums, ir nepareizi. Mēs nevaram ar to dalīties, nevaram izvazāt sociālo budžetu un pieļaut, ka tiek aizlāpīti caurumi budžetā uz pensionāru rēķina.” Jau rīt labklājības ministrs prezentēs un aizstāvēs šo viedokli arī valdībai.
Nodoklis, kas nepadzen no mājām
Ministrs pensionāriem vairākkārt uzsvēra, ka ir pret pilnīga ienākuma nodokļa atcelšanu pensijām, bet bijis par neapliekamā minimuma palielināšanu līdz 500 eiro, taču Finanšu ministrija to noraidījusi. “Patlaban piedāvājam risinājumu, nosakot diferencētu neapliekamo minimumu. Tas nozīmē, ka neapliekamais minimums būtu 300 eiro, pensijām no 300 līdz 1300 eiro tas būtu diferencēts, bet pensijām virs 1300 būtu jāmaksā visi nodokļi pilnā apmērā. Šāds risinājums nodrošinātu gan mazo pensiju saņēmēju sociālo aizsardzību, gan to, ka arī pašvaldības nezaudētu līdzekļus,” skaidroja Reirs.