Foto – Shutterstock

Nelāgas īpašās dienas. Kā sev palīdzēt, ja ir sāpīgas mēnešreizes 6

Daba sievietes dzīvi iedalījusi ciklos – no vienām mēnešreizēm līdz nākamajām. Dažām sievietēm īpašās mēneša dienas izvēršas par īstām mocībām. Tomēr nevajadzētu šīs ciešanas uzskatīt par nenovēršamu sodību, jo tās iespējams atvieglot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Sāpīgas mēnešreizes ir visbiežākā pro­blēma, par ko sūdzas pacientes ginekologa kabinetā. Katrai sievietei ir atšķirīgs sāpju slieksnis. Dažas īpašajās dienās jūt tikai vieglu smeldzi, bet citām ir stipras, trulas, velkošas vai lēkmjveida sāpes, kas pasliktina dzīves kvalitāti. Parasti tās lokalizējas vēdera lejasdaļas vidū, kur atrodas dzemde.

Konsultē ginekoloģe Margarita Puķīte.

Kāpēc tik ļoti sāp

Visbiežāk sāpīgo mēnešreižu iemesls ir sievietes anatomiski fizioloģiskās īpatnības.

CITI ŠOBRĪD LASA
Smeldzi izraisa asinsvadu spazmas un skābekļa trūkums mazajā iegurnī.

Smagas menstruācijas raksturīgas galvenokārt nedzemdējušām sievietēm, kurām nav regulāras seksuālās dzīves, kas uzlabo asinsriti mazā iegurņa orgānos. Šī problēma vēl skar tās, kurām agri sākušās mēnešreizes un kuras sirgst ar aptaukošanos. Vainot var arī iedzimtību, ja sāpes bijušas pirmās pakāpes radiniecēm. Izteiktāks diskomforts nomoka, ja ir tendence uz depresīvu noskaņojumu un neapmierinātība ar sevi un citiem.

Sāpju rašanos veicina olnīcu izdalītie hormoni, piemēram, progesterons, kas ietekmē prostaglandīnu veidošanos dzemdes muskulī. Tās ir bioloģiski aktīvas vielas, kas uzkrājas šā orgāna muskuļu slānī, ietekmējot to saraušanās un atslābšanas spēju.

Mēnešreizes mēdz kļūt sāpīgas jaunietēm, kad sākas ovulācija (nobriedusī olšūna izdalās no olnīcas un ir gatava apaugļoties), proti, aptuveni no sešiem mēnešiem līdz gadam pēc pirmajām īpašajām dienām. Kaut gan viņas jūt diskomfortu, šis process liecina par labu reproduktīvo veselību.

Smeldzi mēnešreižu pirmajās dienās izraisa šaurs un spazmēts dzemdes kakla kanāls, kas veicina menstruālo asiņu atteces traucējumus. Biežāk tie rodas, ja dzemde vērsta uz mugurpusi, jo asinīm ir grūtāk izkļūt laukā. Dažkārt dzemdes kakla kanālu var sašaurināt ārstēšanas procesā, un tad sāpes mēnešreižu laikā parādīsies pēc veiktās manipulācijas.

Parasti menstruācijas kļūst mazāk sāpīgas, uzsākot seksuālo dzīvi un pēc dzemdībām, kad dzemdes muskulatūra atslābst un tās kakls kļūst elastīgāks. Tomēr ne vienmēr problēma tiek novērsta, jo sāpju iemesls var būt arī dažādas slimības, piemēram, endometrioze, mioma, dzemdes polipi, olnīcu cistas, saaugumi vēdera un dzemdes dobumā, kas nospiež apkārtējos orgānus.

Reklāma
Reklāma

Sāpīgas mēnešreizes neizraisa depresija, kā sievietes nereti aplami domā, taču nomāktība smeldzi pastiprina.

Kā atvieglot grūtās dienas

• Visprātīgāk būtu konsultēties ar ginekologu un veikt nepieciešamos izmeklējumus.

• Pret sāpēm var palīdzēt vieglas fiziskas aktivitātes, piemēram, skriešana. Lai uzlabotu asiņu atteci, vēlami stiepjoši, vēdera presi stiprinoši vingrojumi. Piemēroti lēni, relaksējoši vingrojumi, kas atslābina mazā iegurņa muskulatūru, piemēram, jogas nodarbības.

• Izvēlēties ķermeņa stāvokli, kurā izdodas atslābināties. Parasti sāpes mazinās embrija pozā vai četrrāpus pastaipoties kā kaķim.

• Apguļoties uz sāna vai muguras, vēdera lejasdaļai pielikt siltu termoforu vai pudeli ar sasildītu ūdeni, paklājot apakšā dvielīti, un to paturēt, kamēr atdziest.

• Lietot medikamentus – tā sauktos neselektīvos jeb nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, kas mazina prostaglandīnu veidošanos, tomēr, lai nenodarītu pāri kuņģim un aknām, ar tiem nevajadzētu pārāk aizrauties. Lai mazinātu kaitējumu šiem orgāniem, var lietot svecītes. Ja rodas dzemdes kakla spazmas, palīdz medikamenti, kas tās nomāc, piemēram, Nošpa, kā arī magnija preparāti un B6 vitamīns. Ja menstruācijas ir sāpīgas katru mēnesi, medikamentus var lietot jau dienu pirms tām.

• Ja smagu mēnešreižu iemesls ir hormonu disbalanss un nepieciešams izsargāties arī no grūtniecības, iesaka izmantot hormonālās kontracepcijas līdzekļus, kas nomāc sāpes izraisošo ovulāciju un samazina dzemdes iekšējo slāni. Ievadot dzemdē hormonālo spirāli, mēnešreizes kļūst vājākas vai pat izzūd pavisam.

• Lietot homeopātiskus medikamentus, piemēram, naktssveces eļļu, kas palīdz sakārtot sievietes reproduktīvo veselību. Lai būtu iedarbība, tie jāuzņem ilgstoši. Palīdzēs arī raspodiņu vai citas ginekoloģiskās tējas, ko dzer katru dienu pa pāris glāzēm.

• Pētījumi liecina, ka sāpīgu menstruāciju gadījumā jāēd banāni, saulespuķu sēklas, valrieksti, ingvers, pētersīļi, kviešu dīgsti, ananasi, sezama sēklas, spināti, auzu pārslas un kālis. Ingvers labi palīdz pret sliktu dūšu, kas nereti pavada sāpīgas mēnešreizes.

• Uzlīmēt teipus vēdera lejasdaļai divas dienas pirms mēnešreizēm.

• Veikt akupunktūru, ietekmējot punktus, kas atbild par dzimumorgāniem un tādējādi mazina prostaglandīnu veidošanos.

UZZIŅA

• Mēnešreižu laikā vairākumā gadījumu visizteiktākā smeldze ir pirmajās divās stundās, maksimumu sasniedzot 48. stundā, un tā var ilgt līdz 72 stundām.

• Pētījumi liecina, ka vissāpīgākās menstruācijas mēdz būt vecumā no 23 līdz 27 gadiem.

KONSULTĒJUSI GINEKOLOĢE MARGARITA PUĶĪTE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.