Foto – Shutterstock

Nelabums pēc ķīmijterapijas… Kā izvairīties? 0

Vai slikta dūša ir neizbēgama ķīmijterapijas blakne? VIJA BAUSKĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šķebināšanu un vemšanu var izraisīt vairākums ķīmijterapijas medikamentu, it īpaši pirmajā nedēļā. Lai izvairītos no šādas blaknes, katram slimniekam jau pirms ārstēšanas ievada zāles pret nelabumu, kas pēc tam jālieto tablešu veidā.

Kā uzsver Latvijas Onkoloģijas centra Ķīmijterapijas ambulatorā un dienas stacionāra nodaļas vadītāja, virsārste ķīmijterapijā, medicīnas doktore Iveta Kudaba, dažkārt pacienti rīkojas aplam un tās nelieto cerībā, ka nebūs sliktas dūšas. No medikamentiem noteikti nevajadzētu atteikties pirmajās trīs dienās un visas nedēļas laikā. Citādi, ja vemšana tomēr sāksies, līdzekļi tiks izvadīti no organisma un vairs nelīdzēs. Turklāt ķīmijterapijas zāles tāpēc var uzsūkties sliktāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažiem sliktu dūšu mazina vāja ingvera tēja, lai gan citiem šis dzēriens iedarbojas tieši pretēji – izraisa nelabumu.

Ja pirmajās dienās pēc ķīmijterapijas nav apetītes, ieteicams izvēlēties produktus bez izteiktas garšas un smaržas. Vēlams ēst biežāk, bet mazām porcijām.

Daudziem pēc ķīmijterapijas agrāk iecienītie ēdieni izraisa šķebināšanu, vai otrādi – kārojas tā, kas agrāk negāja pie dūšas. Sievietes nereti šajā ziņā jūtas līdzīgi kā grūtniecības laikā. Nelabumu mēdz veicināt pikanta, trekna un grūti sagremojama maltīte.

Iveta Kudaba iesaka par visām savām sajūtām pastāstīt ārstam, jo gan šķebināšanu, gan citas ķīmijterapijas blaknes iespējams novērst vai vismaz mazināt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.