Monika Zīle: Nekrietnās spēlītes ar visdārgāko 7
“Simt slimību ārstēšanai izslavētas zāles reti dziedina kaut vienu mazu kaiti.” Juvenāls
Biedējošā koronavīrusa sakarā pagaidām nekas īpašs gan vēl nav dzirdēts. Tomēr jārēķinās, ka amatpersonu un varas aprindām tuvu speciālistu apzinātus maldinājumus piedzīvojušie meklē vērā liekamus sevis pasargāšanas padomus, izmantojot sociālo tīklu un interneta resursu.
Šīs krātuves sijāšanā pieredzējušākie zina, ka tīmekļa lādē ļoti daudz pelavu un par derīgu pirmajā brīdī atzītais grauds pēc rūpīgas apskates nereti izmetams. Bet ir brīži, kad emocijas traucē atradumu pareizi novērtēt.
Tā pirms dažām dienām gadījās maniem jaunības laika paziņām no Kurzemes mazpilsētas. Pāris cienījamos gados, pēc dabas optimisti un vecumu pavadošās kaites uzlūkojuši bez panikas līdz brīdim, kad sabiedriskajā telpā vairākkārt izskanēja šķietami bezkaislīgais – koronavīrusa izkapts visnežēlīgāk pļauj seniorus.
Kāpēc daktere turpina izrakstīt savu laiku nodzīvojušās asinsspiediena regulēšanas zāles, ja tepat Latvijā radītas daudz iedarbīgākas, ko nu steidz iepirkt Šveice, Vācija un bagātie Arābu Emirāti?! Neļaujot vīram šo ziņu gari apšaubīt, kundze atvēra pie kaimiņienes iepazīto interneta vietni: lūk, viss izsmeļoši un lietišķi, ieskaitot nopelniem bagātu mediķu atzinumus un lietotāju visnotaļ pozitīvās atsauksmes.
Mūsu aptiekās diemžēl labās zālītes netirgo, konkurentu cīņas, bet ir iespēja pasūtīt, turklāt šobrīd akcija ar puscenu, nepilni 40 eiro. Lēti nav, taču veselība dārgāka. Tomēr, pirms aizpildīt anketu brīnumlīdzekļa piedāvātajā mājaslapā, filologos savulaik studējusī seniore sākusi prātot: hm, kas tā par vilkābeleni un mātes zāli, kuru ekstraktus ražotājs izmantojot…
Vai tiešām kāds tik nekrietni spēlējas ar cilvēku rūpēm par savu veselību, katram visdārgāko?
Jā, šajā gadījumā, kas attiecas uz dažās tīmekļa vietnēs uzstājīgi piedāvāto “Detonic”, notiek vistīrākā naudas zvejošana. Sirds, asinsvadu un vēl pāris dučus slimību ārstējošā līdzekļa reklamēšanai izveidotā mājaslapa pirmajā acu uzmetienā šķiet gluži solīda – sākas ar Latvijas kardiologu biedrības locekles profesores Annas Grīnas stāstu par brīnumzāļu radīšanai veltītajiem gadiem un… Bet netērēsimies turpināšanai.
Realitātē neatradīsim arī to atzinīgi vērtējošos dakterus, ieskaitot citu profesori, kam esot uzticēta “Detonic” izsūtīšana anketas aizpildījušajiem. Tāpat absolūts “feiks” dziedināšanas spēks – Piemaskavā tapušais ražojums labākajā gadījumā ierindojams starp pārtikas piedevām un neko neārstē.
Šo “zāļu” bīdīšanai Baltkrievijā radītajā vietnē brīnumdziedēkļa izgudrošana piedēvēta Minskas zinātniekiem, bet jautājumu dziļāk pētījušie apgalvo: manīgi ļaudis gadiem štancē kaut kādas bezvērtīgas tabletes, palaikam izgudrojot tām jaunu nosaukumu naivu dvēseļu atnaudošanai.
Domāju, nebūs ilgi jāgaida, kad šajā tirgū dzirdēsim koronavīrusu uzvarēt spējīga un aptiekās (diemžēl, diemžēl…) nenopērkama līdzekļa daudzināšanu. Lai cik pārliecinoši un saldi skanētu vārdi tam veltītajā slavas dziesmā, saglabāsim modrību un uzticēsimies saviem ārstiem.