Foto – Shutterstock

Tauki uz vēdera – insulta un infarkta risks 0

Atšķirībā no tā saucamās labvēlīgās aptaukošanās, kad tauku “mētelīša” biezums vienmērīgi izvietojies visur ķermenī, tauku nogulsnēšanās uz vēdera ir nopietns drauds veselībai. Ja vēdera apkārtmērs nabas līmenī vīrietim pārsniedz 102, bet sievietei – 88 centimetrus, laiks radikālām dzīvesveida pārmaiņām.

Reklāma
Reklāma

Diabēts zog dzīves gadus

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

“Ja sievietei ir apjomīgs dibens un gūžas, bet tauki proporcionāli izvietoti arī citur, tas parasti nav tik kaitīgi veselībai kā vēders, kas ir apaļš un uzpūsts kā bumba,” norāda P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra vadītājs profesors Valdis Pīrāgs. “Tas pats sakāms arī par vīriešiem, kuriem ir tā saucamais alusvēders un palielinātas krūtis. Daudzi joprojām izvairās no fiziskas slodzes, pārmērīgi lieto alkoholu, nedēļas nogalēs brauc uz lielveikalu, piekrauj pilnu automašīnu ar pārtiku un ne tikai dienā, bet arī pa naktīm zogas uz virtuvi apēst kaut ko garšīgu. Šiem cilvēkiem parasti ir arī paaugstināts asinsspiediens, holesterīna un cukura līmenis asinīs jeb tā saucamais metabolais sindroms, vielmaiņas traucējumi, kas pakāpeniski pārtop otrā tipa cukura diabētā. Jo resnāks cilvēks, jo plašāks traucējumu loks.”

Pēc ārsta aprēķiniem, apmēram trešdaļai cilvēku ar aptaukošanos un mazkustīgu dzīvesveidu būs arī otrā tipa cukura diabēts, turklāt vēdera jeb ābolveida aptaukošanās ievērojami palielina dažādu komplikāciju risku, piemēram, nieru vai redzes bojājumu rašanos. Saslimstot darbspējīgā vecumā, cilvēks savu dzīvi saīsina par apmēram 15 gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Daudzi speciālisti uzskata, ka aptaukošanās un otrā tipa diabēts lielā mērā saistīts ar psihosociālajām problēmām. “Tie, kas ir pārliecināti par savu nākotni, neaptaukojas, jo viņu sāta sajūta un ēšanas paradumi ir sabalansēti. Bet tie, kas dzīvo stresā, satraukumā regulāri, kaut arī nedaudz, tomēr pār­ēdas. Apēd mazliet vairāk nekā nepieciešams,” atzīst endokrinologs, kurš uzskata, ka vienīgais veids, kā apturēt metabolā sindroma pārtapšanu diabētā, ir krasi mainīt ēšanas ieradumus un turpmāk ievērot veselīgu un aktīvu dzīvesveidu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.