Vai krievi skatās vietējos TV raidījumus un vai šai auditorijai nepieciešams īpašs TV kanāls? 12
Kirils, rīdzinieks, uzņēmējs mazumtirdzniecībā: “Latvijas TV kanālus skatos reti, pārsvarā no Krievijas pārraidītos. Un ne tikai tāpēc, ka tie raida manā dzimtajā valodā. Strādāju tirdzniecībā un ar klientiem runāju arī latviski. Bet Krievijas TV autorraidījumi, ja vien tie nav ar kādu Kremļa ideoloģisko “piešprici”, ir daudz saturīgāki un interesantāki. Lielu daļu raidlaika Latvijas TV kanālos aizņem seriāli – gan seklie amerikāņu, gan krievu, piemēram, “Sasisto lukturu ielas”, “Kamenska”, kurus sen esmu noskatījies Krievijas kanālos. No Latvijas TV kanāliem dveš provinciālisms, sīkumaina knābāšanās divu vienas ministrijas ierēdņu vai vienas Saeimas deputātu grupiņas starpā. “Panorāma” paķer vienu faktu, piemēram, par kādas tantiņas likstām, braucot tramvajā, un viļā gandrīz vai 20 minūtes. Vai tas ir ziņu raidījums?! Rodas sajūta, ka īsti nav par ko stāstīt. Latvija ir maza, nekādu sevišķu notikumu nav, tad nu kaut kas jāatrod.”
Sergejs, rīdzinieks, datorspeciālists: “Man šķiet, ka lielākā daļa krievu jauniešu, kuri Latvijā dzimuši un uzauguši 24 neatkarības gados, ir apguvuši gan latviešu valodu, gan novērtējuši tās vērtības, ko dod Latvija un Eiropas Savienība. Tāpēc jājautā, kam šis speciālais TV kanāls? Tai saujiņai veco ļautiņu, kuri 9. maijā, pulcēdamies pie pieminekļa Pār- daugavā, sūkstās par labajiem padomju laikiem un nekad nepieņems ne neatkarīgu Latviju, ne latviešu valodu? Šaubos, vai viņu dēļ vērts šķiest nodokļu maksātāju naudu?”
Valentīna Zemele, rīdziniece, kalpotāja privātfirmā: “Skatos galvenokārt Krievijas TV kanālus. No Latvijas kanāliem skatos “TV5″, par notikumiem Latvijā uzzinu no šī kanāla ziņu raidījumiem – tas tāpēc, ka mājās atgriežos vēlu, kad citos Latvijas kanālos ziņas vairs neraida.”
Ludmila Šestakova, ridziniece, bērnudārza aukle: “Domāju, ka ideja par atsevišķa Latvijā dzīvojošajiem krieviem domāta televīzijas kanāla izveidošanu ir gan laba, gan slikta. Ja paskatās, kā pašlaik Krievijas TV kanālos atspoguļo karadarbību Ukrainā, rodas iespaids, ka visi ukraiņi ir fašisti, kuri apšauda Doņeckas un citu pilsētu mierīgos iedzīvotājus. Izveidojot šādu TV kanālu, iespējams, kāda daļa biežāk sekotu līdzi un uzzinātu vairāk par notiekošo Ukrainā, Latvijā un citur. Slikta tāpēc, ka ar šāda kanāla izveidošanu būtībā tiktu atzīts, ka Latvija ir divkopienu valsts. Taču, kā saprotu, Latvija to nevēlas.”
Natālija, daugavpiliete, mājkalpotāja: “Esmu apguvusi latviešu valodu tādā līmenī, ka saprotu visu, ko man saka, kaut arī pati nevaru tik brīvi atbildēt. Man nekāds atsevišķs TV kanāls nebūtu vajadzīgs, jo nepieciešamo informāciju iegūstu gan no Latvijas, gan Krievijas TV kanāliem. Esmu gan izbrīnīta, cik ļoti atšķirīgi tajos stāsta par vienu un to pašu notikumu. Mani jau pieaugušie bērni TV neskatās vispār, tikai internetu, izvēloties sev nepieciešamo darbam vai izklaidei. Tāpēc liekas, ka arī viņiem tas nebūs vajadzīgs.”
Igors, rīdzinieks, pašlaik nestrādā: “Viss atkarīgs no tā, ko iecerētais TV kanāls pārraidīs un kā pasniegs informāciju. Pašlaik pārsvarā gan skatos Krievijas satelīttelevīzijas kanālus. Dažreiz arī Latvijas TV, tomēr man jāatzīst, ka neko interesantu tajos neatrodu, daudz seriālu, muļķīgu šovu. Iespējams, Latvijas TV skatītos biežāk, ja tajos vairāk būtu uzziņu un izglītojošo raidījumu.”
Viktors, pensionēts rīdzinieks: “Ja prasāt attieksmi pret jauna kanāla veidošanu, vispirms man jāzina, par ko šis kanāls vēstīs. Pašlaik visi mani paziņas un draugi skatās tikai Krievijas TV kanālus. Ja tiktu izveidots jauns kanāls, gribētu, lai tas vēsta ne tikai par dienas notikumiem, bet vairāk skaidro iedzīvotājiem Latvijas likumos noteiktās tiesības un pienākumus, piemēram, par nodokļu maksājumiem.”
Uzziņa
Lai sniegtu alternatīvu Krievijas kanālu propagandai, kopš pagājušā gada aktīvi tiek apspriesta ideja veidot vienotu Baltijas kanālu krievu valodā. Iniciatore ir Latvijas Televīzija, un konceptuāls atbalsts gūts gan Lietuvā un Igaunijā, gan Latvijas valdību veidojošo politisko spēku aprindās.
Vienlaikus ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs paudis apņēmību pārliecināt Eiropas kolēģus par Eiropas Savienības TV kanāla izveidi, kas raidītu krievu valodā.
Tikmēr Igaunija jau izlēmusi, ka no šā gada septembra valstī sāks darboties jauns krievu valodā raidošs televīzijas kanāls, ko veido uz sabiedriskās raidorganizācijas ERR bāzes.