Nekad neesi par vecu zelta medaļai 0
Britu producentu un režisoru nesen uzņemtā dokumentālā filma “Ping pong” ir stāsts par astoņiem galda tenisa spēlētājiem pensionāriem no dažādām pasaules valstīm un to, kā viņi gatavojas sacensībām vecuma kategorijā virs 80 gadiem pasaules galda tenisa čempionātā Ķīnā.
Viens no filmas varoņiem Less Darsijs ir kādreizējais britu čempions svarcelšanā, bet šobrīd – daudzkārtējais pasaules čempions galda tenisā savā vecuma grupā. Šogad 91 gada vecumā viņš savā zemē bija viens no olimpiskās lāpas nesējiem. Dorisai Delovai, austrāliešu sporta leģendai un aizrautīgai galda tenisa veterānu čempionātu dalībniecei, filmēšanas brīdī bija 100 gadu! Tagad 101 gada vecumā viņa ir sākusi sliktāk dzirdēt un jūtas nedaudz nestabilāka uz kājām nekā agrāk, tomēr joprojām spēlē pingpongu. Un tas nekas, ka gados jaunākā un veiklākā spēlētāja Džiliana Hačsone, kurai ir “tikai” 78 gadi, gūst uzvaru. Kā atzīst Dorisa, viņai nerūp – uzvarēs vai zaudēs, jo svarīgākais ir būt sabiedrībā un satikt citus tenisistus, kas šo gadu laikā, kopš viņa to spēlē, ir kļuvuši par labiem draugiem. Uz žurnālistu jautājumiem, vai viņai kādreiz ir bijis infarkts, insults vai diabēts, Dorisai ir viena atbilde: “Nē!” Viņai ir optimistisks skats uz dzīvi, kaut arī pārcietusi lielas sirdssāpes, kad nācās zaudēt vīru un pārdzīvot meitu Džoannu, kas mira ar vēzi 49 gadu vecumā.
Interesanti, ka Dorisa ir viena no 15 Austrālijas simtgadniecēm, kas piedalās zinātnieku pētījumos, lai atklātu ilgdzīvošanas noslēpumu.
Šobrīd visā Austrālijā ir vairāk nekā 3000 simtgadnieku, un tiek prognozēts, ka 2050. gadā viņu skaits pieaugs līdz 50 tūkstošiem.
Pretēji gaidītajam, lielākā daļa no pašreizējiem simtgadniekiem ir līdzīgi Dorisai Delovai – fiziski labā stāvoklī un ar skaidru prātu, apgalvo austrāliešu simtgadnieku pētnieki.
Tagad par vēl vienu filmas varoni – 85 gadus veco Lisu Modlihu no ASV. Viņa bija laba lielā tenisa spēlētāja vēl pirms 18 gadiem, taču Hjūstonas karstums tomēr viņai kļuva tik apgrūtinošs, ka viņa nolēma pievērsties sporta veidam, kas ir līdzīgs tenisam, tikai to spēlē iekštelpās – galda tenisam. Sākumā spēle bija atpūtai, jo viņa nezināja, kādus augstumus var sasniegt šajā sporta veidā. Kļuvusi par otro labāko vismaz četros pasaules veterānu čempionātos, viņa izvirzīja mērķi – dabūt zeltu. Sacīkstēs, kas notika Ķīnā, savā vecuma grupā viņa to arī ieguva. Kā interesantu faktu žurnālisti atzīmē to, ka Lisa dzimusi Vīnē (Austrijā), naturalizējusies ASV un angļu valodā runā “ar jauku akcentu”.
Galda tenisa fans un Londonas mērs Boriss Džonsons pēc filmas noskatīšanās teica: “Jūs nekad neesat par jaunu, lai sportotu… Un, kā redzams, arī neesat par vecu. Tas ir iedvesmojošs paraugs mums visiem.”
Filmas producente vēlas, lai filma “ceļotu” uz katru sporta centru, skolu un sociālās aprūpes namu Anglijā, vienalga, cik liels ekrāns viņiem tur būtu.
Sadarbībā ar Galda tenisa asociāciju, kas apvieno 2,4 miljonus šā sporta veida spēlētāju Britānijā, un citām organizācijām viņi arī strādā, lai filma sasniegtu aprūpes mājas un vecāku cilvēku tīklus. Filmas pirmizrādes šovasar jau notikušas 400 aprūpes mājās un centros vasaras laikā. Vienlaikus ar “Ping pong” demonstrēšanu, kas arī iecerēta dažādās britu pilsētās, notiks turnīri, slavenību spēles un galda tenisa veterānu spēļu paraugdemonstrējumi.