Vēlēšanas. Ilustratīvs attēls
Vēlēšanas. Ilustratīvs attēls
Foto: LETA

Neizlēmušie un svārstīgie vēlētāji var sagādāt pārsteigumus 0

Dažādās priekšvēlēšanu aptaujās ļoti atšķiras to vēlētāju skaits, kuri norādījuši, ka vēl nav izlēmuši par, ko balsot – tas skaidrojams ar atšķirīgajām aptauju metodēm, šovakar vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

Neizlēmušie un svārstīgie pilsoņi vēlēšanu dienā arī varētu sagādāt pārsteigumus, jo reti kad notiek tā, ka neizlēmušie vēlētāji proporcionālā skaitā nobalso par visām galvenajām partijām.

Šodien “Delfi.lv” publicētajā “Kantar TNS” aptaujā neizlēmušo apjoms ir 38%. Aptauja veikta pa telefonu, zvanot uz datora nejauši ģenerētiem numuriem. Līdzīga metode izmantota arī “Norstat” septembra aptaujā, kurā 36% vēl nevarēja pateikt, par ko balsos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krietni mazāk neizlēmušo ir firmas SKDS un Latvijas Televīzijas partiju reitingos, kas veidoti, iedzīvotājus aptaujājot klātienē – pēdējā, augustā veiktajā aptaujā ir tikai 23% neizlēmušo.

SKDS socioloģe Ieva Strode LNT Ziņām pieļāva, ka atšķirīgais neizlēmušo skaits varētu būt saistīts ar atšķirīgajām aptauju metodēm: “Ja interneta aptaujās un tiešajās intervijās dzīvesvietās cilvēkam iedod visu [politisko spēku] sarakstu, un viņš var izpētīt sarakstu un atbildēt, tad varbūt, ka telefonintervijās viņš apjūk, un izvēlas pateikt, ka nezina.”

Vienlaikus socioloģe atzina, ka neizlēmušo skaits ir ievērojams, un svārstīgi ir arī daudzi no tiem vēlētājiem, kas partiju aptaujās nosauc kādu politisko spēku. Citā SKDS 2014. gada oktobrī veiktā aptaujā noskaidrots tas, ka no iedzīvotājiem, kuri balsoja pēdējās Saeimas vēlēšanās 2014. gadā, vairāk nekā trešdaļa jeb 34% savu izvēli izdarīja pēdējās nedēļas laikā.

Šī aptauja arī liecina, ka “Saskaņas” atbalstītāji 2014. gadā pārsvarā par šo partiju bija nolēmuši balsot jau vairākus mēnešus pirms vēlēšanām vai pat vēl agrāk. Tikmēr vairums Latvijas Reģionu apvienības vēlētāju savu izvēli izdarīja pēdējā priekšvēlēšanu nedēļā.

“Pat tie, kas pašlaik nosauc politisko partiju, viņi vēl skatīsies TV diskusijas, lasīs vairāk. Tā kā vēl daudz kas var mainīties,” norāda Strode. Un tas nozīmē, ka neizlēmušie Saeimas vēlēšanu dienā 6. oktobrī varētu sagādāt būtiskus pārsteigumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.