Neizgriezt kartonā stereotipus. Saruna ar literāti Ingu Gaili 4
Vienai no atzītākajām mūsdienu latviešu dzejniecēm un dramaturģēm Ingai Gailei šis gads ir ļoti intensīvs – gan esot divu meitiņu mammai, (7 gadi un 8 mēneši), gan strādājot rakstniecības laukā. Šobrīd top rakstnieces pirmais romāns, iestudējumu gaida viņas sarakstītā, Rainim un Aspazijai veltītā luga. Šī septembra dzejas dienās pašu rakstnieci sastapsim 11. septembrī, dzejas lasījumos Esplanādē, arī tradicionālajā dzejas dienu pastaigā – “Ceļojumā ar dzejniekiem” (12. IX), kura ietvaros šogad tiks apceļota Miera iela, kā arī līdz šim vērienīgākajā mūsdienu dzejai veltītajā notikumā “Dzejkoncerts”, kurā indie grupas “Sigma” sniegumā, piedaloties vairākiem latviešu dzejniekiem, četrās Latvijas pilsētās – Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Cēsīs – no 4. līdz 20. septembrim klausītāji varēs novērtēt unikālu laikmetīgās dzejas, mūzikas un dejas saspēli.
“Darāmā šobrīd ir ļoti daudz, un no vienas puses, esmu laimīga par to. Vienīgi radošam darbam nav noteiktu robežu no deviņiem līdz pieciem, un tas, kā iespējams strādāt ir atkarīgs no katra temperamenta un rakstura. Es esmu mazliet “urbēja”, un dažreiz neprotu būt saudzīga pret sevi un pateikt – Inga, šobrīd to nav iespējams izdarīt, nedari! Ja esmu aizrāvusies darbā, nevaru apstāties. Tomēr es negribu sūdzēties, tas būtu stulbi, jo viss, kas ar mani notiek – meitas un iespēja strādāt darbu, kas man patīk, ir liela laime. Tā ir Dieva svētība – gan bērni, gan tie brīži, kad ir, ko teikt. Esot kopā ar meitām, man šobrīd jāiemācās prasīt palīdzību, ieturēt pauzes un atlikt darbu uz citu reizi. Jāiemācās nesūdzēties, ka māja nav kārtībā – pēdējais man ir liels pārbaudījums.”
Pie tēmas par sievietes ikdienišķajām lomām – māti, sievu, mīļāko un reizē – radošu personību, Inga emocionāli spēcīgi un līdz kaulam patiesi atkal un atkal atgriežas viņas daiļradē – gan dzejā un lugās, gan esejās. Viņa uzdod jautājumus, kurus ikdienā, iespējams, neuzdrīkstas skaļi izteikt daudz sieviešu – par sievietes un vīrieša līdztiesību, par dzimtes stereotipiem un cilvēcību, kas slēpta aiz tiem. Šobrīd “Dirty Deal Teatro” repertuārā skatāma Ingas Gailes un Marta Elīna Martinsones veidotā izrāde “Trauki”, asprātīgi uzdodot jautājumus pat to, cik lielā mērā sievietes rīcību mūsu sabiedrībā nosaka viņa pati, bet cik – sabiedrībā valdošie nerakstītie likumi? Jautāta, vai pašas dzīves šībrīža pieredze esot reizē mammai un rakstniecei ir tas, par ko viņa vēlas rakstīt šobrīd, Inga teic – “Protams, savā radošajā darbībā runāju par to, kas mani satrauc, tomēr daiļliteratūrā es nerunāšu par feminismu. Tur tomēr ir liriskais varonis, kurš aug un attīstās, pārsteidz arī mani, būdams arī ārkārtīgi nefeministisks, gļēvs, atklājot arī manas personības šķautnes – tās, kas nav publicistikā izsakāmas.”