Foto – Shutterstock

Mājas tīrīšana ik dienu trīs stundas, uzmācīgas domas, rituālas darbības: ieradums vai neiroze? 9

36,6 °C konsultants JEVGEŅIJS IZNOVS, psihiatrs, miega speciālists

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Uzmācīgas domas, kas vakarā liedz aizmigt vai dienā pievērsties vajadzīgajam darbam, mēdz piemeklēt ikvienu. Ja trauksmainās domas neatkāpjas ilgāku laiku un tām pievienojas noteiktas rituālas darbības, piemēram, mājas tīrīšanas kūre ik dienu trīs stundu garumā, cilvēku, iespējams, piemeklējusi nopietna neiroze – obsesīvi kompulsīvie traucējumi.

Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir diezgan smaga hroniska saslimšana ar recidīviem – slimības atkārtošanos. Psihiatrs Jevgeņijs Iznovs akcentē, ka šie traucējumi, ko medicīnā apzīmē ar saīsinājumu OKT, ir viena no smagākajām neirozēm, ko cilvēks var piedzīvot. Pasaules Veselības organizācija OKT ir iekļāvusi 10 slimību topā, kuras var izraisīt invaliditāti darbspējīgai personai. Proti, cilvēkam gan nav paralīzes vai traumas, tomēr neiroze liedz pilnvērtīgi darboties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Obsesijas ir uzmācīgas idejas, domas, tēli, kas izraisa trauksmi. Savukārt kompulsijas ir darbības vai rituāli, ko cilvēks veic, lai novērstu radušos trauksmi.

“Pacients uzmācīgās domas uztver kā iracionālas, neadekvātas, bet nespēj tās novērst. Lai samazinātu vai laikus novērstu trauksmi, slimnieks parasti izdomā un veic stereotipiskas kustības,” skaidro speciālists.

Perfekcionisma ēnas puse
Nereti pacientam šķiet, ka viņš gatavs nodarīt kādam pāri, sajukt prātā vai pat izdarīt pašnāvību, tomēr tās ir tikai iedomas. “Psihoterapeiti parasti cenšas ieskaidrot slimniekiem, ka viņi nekad neizdarīs to, ko iztēlojas, jo šāda rīcība ir pret viņu pārliecību. Var būt uzmācīgas domas par pašnāvību, bet tā ir trauksme, ko centīsies novērst ar rituāliem,” skaidro psihiatrs. “OKT slimnieki ir ļoti labi darbinieki, jo ir perfekcionisti un atbildīgi cilvēki, tomēr šīs īpašības ir pārmērīgas. Kāds mans pacients izstaigāja visas pilsētas frizētavas, lai matu griezums būtu perfekts, un papildus tam veidoja frizētavu sarakstu. Ja nosaukumā gadījās ierakstīt nepareizu burtu, saraksts bija jāsāk no jauna. Viņš iegādājās papīru, lai veidotu šos sarakstus, un nekad nebija apmierināts ar rezultātu.”

Šizofrēniju mēdz nepamatoti salīdzināt ar OKT, bet pastāv būtiska atšķirība. Pacients, kurš slimo ar OKT, pretojas uzmācīgajām un neadekvātajām domām, saprotot, ka tas ir pretstatā viņa būtībai. Savukārt šizofrēniķis pret uzmācīgām domām neizturas kritiski un tām ļaujas. Jevgeņijs Iznovs apgalvo: “OKT nav nekādas saistības ar šizofrēniju. Abas saslimšanas ārstē ar dažādām metodēm, un nepareizas ārstēšanas dēļ var būt pat invaliditāte.”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.