Jaunākās ārstēšanas metodes arī Latvijā 0
Arī labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai Latvijā ir pieejamas metodes, kuras ir salīdzināmas ar Eiropas Savienības, ASV un citu attīstīto valstu iespējām. Protams, Latvijā vislabākā situācija ir Rīgā, kur pieejams plašākais ārstēšanas iespēju klāsts – gan ķirurģija, gan ķīmijterapija, gan staru terapija, taču audzējus ārstē arī reģionālajās slimnīcās, piemēram, Liepājā un Daugavpilī. Skaidrojot atšķirības, īpaši staru terapijā, Dr. Dace Saukuma stāsta, ka tās galvenokārt ir saistītas ar pieejamo aparatūru: “Staru terapija Latvijā ir pieejama četrās slimnīcās. Rīgā, Latvijas Onkoloģijas centrā ir vismodernākā – 2009. gadā uzstādīta aparatūra un plašākās iespējas. Citās slimnīcās situācija atšķiras un tādas modernās tehnoloģijas kā stereotaktiskā staru terapija vai radioķirurģija tur nav pieejamas. Bet arī reģionos, piemēram, Liepājā un Daugavpilī var veikt ārstēšanu – tas ir atkarīgs no ārstu kompetences un no tā, kā medicīnas fiziķi un tehniskie darbinieki spēj saplānot staru plānus ar viņu rīcībā esošajām iekārtām. Iespējas ir.”
Lai gan staru terapijai jau ir pusgadsimtu sena vēsture, tā tiek uzskatīta par ļoti perspektīvu ārstēšanas metodi, ar kuras palīdzību var radikāli cīnīties pret audzējiem grūti pieejamās vietās, kur ar ķirurģisku operāciju nav iespējams piekļūt. “Vislabākie ārstēšanas rezultāti ir gadījumos, ja primāru smadzeņu audzēju vai metastāzi ir iespējams izņemt pilnībā, neradot pēcoperācijas periodā neiroloģiska rakstura bojājumus, kā, piemēram, runas vai uztveres problēmas, kustību traucējumus vai citus simptomus. Diemžēl tas ne vienmēr ir iespējams, jo bieži ir sastopami veidojumi, kas atrodas dziļās, ķirurģiski grūti aizsniedzamās vietās, funkcionāli svarīgās zonās, vai arī, kā tas var būt daudzu metastāžu gadījumā, to ir daudz un operācijas laikā visus metastāžu mezglus nav iespējams izņemt – paliek kāda daļa, kas ar laiku var sāk augt un radīt simptomus. Šādos gadījumos radioķirurģija ir tā, kas dod iespēju audzēju sekmīgi kontrolēt bez operatīvas terapijas. Tāpēc pirms jebkuras iejaukšanās ļoti svarīgi ir veikt adekvātu plānošanu, paredzot dažādu ārstēšanas metožu pielietošanu, kuru mērķis ir pēc iespējas labākā rezultāta sasniegšana, saglabājot pacientu dzīves kvalitāti. Parasti tas ir multidisciplinārs ārstu konsīlijs, kas nosaka, kāda būtu vislabākā taktika katrā noteiktā gadījumā, ” komentē neiroķirurgs Kaspars Auslands.
Jaunumi Latvijā ir gaidāmi arī staru terapijā jeb radioķirurģijā – jau šī gada nogalē Siguldas slimnīcā tiks atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda”, kur tiks veikta gan onkoloģisku, gan neonkoloģisku (labdabīgu) audzēju ārstēšana ar CyberKnife stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju. Tā ir neinvazīva ārstēšanas metode pacientiem, kuriem ķirurģisku ārstēšanu – operāciju nav iespējams veikt blakus saslimšanu un veidojuma anatomiskās lokalizācijas dēļ. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka ārstēšana notiek dažu seansu laikā un nav nepieciešama pacienta uzturēšanās slimnīcā, jo ārstēšana notiek ambulatori. Turklāt pēc ārstēšanas parasti novēro ievērojami mazāk komplikāciju, un dzīves kvalitātes rādītāji ir augstāki, nekā pēc ķirurģiskas iejaukšanās.
Jāpiebilst gan, ka katrs saslimšanas gadījums tiek izmeklēts individuāli, un atbilstoši to specifikai speciālisti un onkologu konsīlijs nozīmē vispiemērotāko un efektīvāko ārstēšanas metodi – vai nu izvēloties vienu galveno, vai arī tās kombinējot. Būtiski ir zināt, ka vissekmīgāk audzējus (īpaši ļaundabīgos) varēs izārstēt, tos laicīgi diagnosticējot, tādēļ jāatceras, ka regulāras veselības pārbaudes ir izšķirošas, un nav jākautrējas un jāvilcinās pieprasīt savam ģimenes ārstam papildu izmeklējumu veikšanu neizprotamu simptomu gadījumos. Laicīgi atklāts audzējs ir ārstējams, saglabājot dzīves kvalitāti!
* American Cancer Society. Cancer Facts & Figures 2015. Atlanta: American Cancer Society; 2015