Diagnostika – vai visas metodes pieejamas Latvijā? 0
Speciālisti kārtējo reizi uzsver, ka radikālai audzēju ārstēšanai nozīmīgs priekšnoteikums ir maksimāli savlaicīga diagnostika – jo mazāks audzējs apjomā, jo radikālāk to var ārstēt. Pasaulē pašlaik pielietotās modernās diagnosticēšanas un ārstniecības metodes ir ieviestas arī Latvijā, pēdējā desmitgadē ievērojami uzlabojot situāciju onkoloģisko slimību ārstēšanā.
Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma stāsta, ka diagnostiskie izmeklējumi onkoloģijā ir būtiski: “Runājot par diagnostiskajiem izmeklējumiem, onkoloģijā tie ir ļoti svarīgi. Latvijā diagnostikas iespējas ir ļoti labas – aparatūra ir kvalitatīva, pieejama un pietiekamā daudzumā, bet traucē rindas saistībā ar valsts finansējumu un kvotām. Lai pareizi un veiksmīgi ārstētu pacientu, nepieciešams nosacīti svaigs izmeklējums. Piemēram, nozīmējot pacientam radioķirurģisko vai stereotaktisko ārstēšanu, šis izmeklējums būtu vēlams ne vecāks par mēnesi. Citur pasaulē atzīst pēdējās nedēļas laikā veiktu magnētisko rezonansi. Latvijā, ja pacients var atļauties maksas diagnostiku, process notiek raiti un ārstēšana tiek uzsākta nekavējoties.”
Vienīgā diagnostikas metode, kura Latvijā šobrīd vēl nav pieejama, ir pozitronu emisijas tomogrāfa (PET) izmeklējums. Ja datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumos diagnosticē audzēja anatomiskos izmērus un tā lokalizāciju, tad ar PET diagnostiku var iegūt informāciju par šūnu veidojuma funkcionālo dabu – vai tas ir aktīvs, neaktīvs, dzīvs, nedzīvs, ļaundabīgs vai labdabīgs. “Šādā veidā var diagnosticēt slimības daudz agrākā stadijā un agrāk, nekā veicot klasiskos diagnostiskos izmeklējumus. Ir bijuši gadījumi, ka, veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumu, konkrētajā zonā neko neatrod, bet ar pozitronu emisijas tomogrāfiju var redzēt, ka slimās šūnas krāj izmeklēšanā pielietoto radioaktīvo preparātu. Līdz ar to var noteikt, kur ir bojājums, kur veidojas audzējs. Un to var noteikt daudz agrākā stadijā,” piebilst Dace Saukuma.
Laba ziņa onkoloģijas nozarē – no 2016. gada šāda PET diagnostikas iespēja būs arī Latvijā. Nākamā gada sākumā Rīgā tiks atklāts Nukleārās Medicīnas centrs (NMC), kas būs modernākais šāda veida diagnostikas un klīnisko pētījumu centrs Baltijā. “NMC izveides mērķis ir nodrošināt onkoloģisko slimību diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē, kā attīstītajās Eiropas un pasaules valstīs, kā arī veikt diagnostikai nepieciešamo radionuklīdu ražošanu un eksportu uz citu valstu medicīnas centriem,” stāsta SIA “Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis.
NMC specializācija būs precīza vēža un sirds slimību diagnostika to agrīnā stadijā, pielietojot īsu brīdi dzīvojošus radionuklīdus. Šādas diagnostikas pieejamība Latvijā būs liels papildinājums vēža radikālā ārstēšanā, jo, ja tradicionālie diagnostikas veidi sniedz informāciju par kādu konkrētu ķermeņa daļu, tad ar PET diagnostiku iegūst informāciju par norisēm un izmaiņām visā ķermenī, ļaujot uzsākt ārstēšanu ļoti agrīni.