Par tēmu: Kurš no mūsu mazākajiem brāļiem mūs sapratīs? 0
– Lielākajai daļai no mums ir mājdzīvnieki, kuri daudziem kļūst par reāliem ģimenes locekļiem. Mēs patiešām vēlamies izprast viņu garastāvokli, jēgpilnā veidā sazināties ar viņiem. Ciktāl tas ir iespējams, pateicoties spoguļneironiem? Vai kaķiem un suņiem tie ir?
– Attiecībā uz kaķiem to noskaidrot ir ļoti grūti. Nāktos viņu galvā implantēt elektrodus, bet veikt eksperimentus ar šādiem dzīvniekiem mūsu valstī ir aizliegts. Ar pērtiķiem un suņiem ir vieglāk: viņi darbojas “apzinātāk”. Ja pērtiķis zina, ka par noteiktu rīcību saņems banānu, viņš darīs to, ko zinātnieki grib. Ar suni to arī var panākt, lai gan tas ir grūtāk. Bet kaķis, kā zināms, staigā, kur pašam patīk un dara, ko grib. Kad suns ēd, viņš to dara tā, kā mēs. Mēs saprotam, jo paši veicam tādu darbību. Bet, kad suns rej, mūsu smadzenes nespēj saprast, ko tas nozīmē. Bet ar pērtiķiem mums ir daudz kas kopīgs, un viņi ļoti saprot mūs, pateicoties spoguļneironiem.
Ir bijuši eksperimenti, kuri parādīja, ka spoguļneironi ir dažiem dziedātājputniem. Viņiem smadzeņu garozā atrada šūnas, kas atbild par konkrētām notīm. Ja cilvēks spēlē šīs notis, putnu smadzenēs aktivizējas atbilstoši neironi.