Sāpes: labajā paribē, kreisajā, lejasdaļā un citur – par ko katra var liecināt un kā rīkoties 2
Sāpes vēderā visbiežāk liecina par gremošanas sistēmas traucējumiem vai slimībām, taču dažreiz tās var liecināt arī par citu orgānu, piemēram, nieru, dzimumorgānu vai pat sirds slimībām, piemēram, miokarda infarktu.
“Ja stipras sāpes vēderā dažu stundu laikā nemazinās, bet tieši otrādi – pieņemas spēkā, tām pievienojas paaugstināta temperatūra, izteikta vemšana, caureja ar asiņu piejaukumu vai kādi citi simptomi, steigšus nepieciešama ārsta palīdzība,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs docents Aleksejs Derovs.
Sāpes paribē vai sānos
Gastroenterologs stāsta, ka vēdersāpes var būt dažādas – gan asas, neciešamas, nepārejošas, gan lēkmjveida, gan migrējošas, kas sākas vienā vēdera daļā, bet turpinās jau citā. Ja stipras sāpes vēderā kopā ar caureju vai vemšanu skārušas vairākus ģimenes locekļus, tās var liecināt par saindēšanos vai arī vīrusu infekciju.
Taču retu reizi aiz sāpēm vēdera augšdaļā var maskēties arī citu orgānu, piemēram, sirds slimības, it īpaši tad, ja cilvēks jau ir pusmūža gados, cieš no liekā svara un aizdusas slodzes laikā.
“Labajā paribē atrodas tā saucamā hepatobiliārā zona. Ja tur sāp, tad vaina visbiežāk meklējama aknās, žultspūslī vai žultsceļos,” norāda Aleksejs Derovs. Lēkmjveida sāpes labajā paribē, kas izstaro uz labo plecu un lāpstiņu, var izraisīt žultsakmeņi. Tie var arī pārvietoties jeb migrēt un iesprūst žultsvadā, traucējot žults izdali.
Šajā gadījumā parādās dzelte, gaišas krāsas izkārnījumi un tumšs urīns. Lai nerastos komplikācijas, ciešot stipras, nepārejošas sāpes un pamanot, ka āda, acu baltumi ieguvuši dzeltenu nokrāsu, jāizsauc ātrā palīdzība. Protams, dzelte var liecināt ne tikai par žultsvada nosprostojumu, bet arī par akūtu vīrushepatītu.
“Ja asas sāpes pārvietojas no vēdera augšējās daļas uz leju labajā pusē, tas var liecināt par aklās zarnas piedēkļa iekaisumu jeb apendicītu. Tomēr mēdz būt arī paradoksālas situācijas, kad apendikss neatrodas šajā pusē, bet novietots savādāk,” stāsta ārsts.
Ja, lietojot medikamentus, sāpes vairākas stundas no vietas nemazinās vai mazinās tikai uz brīdi, bet tad sāk sāpēt vēl stiprāk, sāpes bieži maina vietu, pievienojas smaguma sajūta, slikta dūša un vemšana, strauji paaugstinās temperatūra, noteikti jāsauc ātrā palīdzība.
Gastroenterologs saka, ka sāpju stipruma skalā nieru kolikas, ko izraisa nierakmeņi, it īpaši tad, kad tie pārvietojas, ieņem pirmo vietu. “Asās lēkmjveida sāpes parasti jūtamas muguras jostas daļā, sānos, taču reizēm var izstarot arī uz vēdera lejasdaļu,” ārsts raksturo nieru lēkmi, piebilstot, ka par iekaisuma procesu nierēs liecina arī paaugstināta temperatūra, slikta dūša, vemšana. Taču, ja sāpes ir ļoti stipras, pacients ne vienmēr var precīzi norādīt uz sāpošo vietu.
Bīstama situācija var veidoties arī tad, ja spēcīgas sāpes sākas pēc vēdera traumas. A. Derovs norāda, ka to iemesls var būt gan iekšēja asiņošana, gan liesas vai zarnu plīsums.
Sāpes vēdera lejasdaļā
Sāpes vēdera lejasdaļā nereti saistītas ar urīnpūšļa un urīnceļu iekaisumu, piemēram, cistītu, no kā pārsvarā cieš sievietes, vai akmeņiem urīnceļos. Par to liecina arī dedzināšana, sāpes urinējot, nepilnīga urīnpūšļa iztukšošanās, bieža nepieciešamība apmeklēt tualeti. Slimībai progresējot, iekaisuma process var skart arī nieres.
“Taču dažreiz aiz šāda veida sāpēm var slēpties arī zarnu slimības, piemēram, divertikulīts, kad zarnu sieniņā rodas maisveida izspīlējumi – divertikuļi un tajos sakrājas pārāk liels pārstrādātā uztura daudzums, izraisot iekaisumu,” norāda gastroenterologs.
Visiem cilvēkiem pēc 40 – 45 gadu vecuma reizi piecos gados vajadzētu veikt gremošanas sistēmas pārbaudi: augšējo un apakšējo endoskopiju (gastroskopiju un kolonoskopiju), lai nepalaistu garām nopietnas saslimšanas.
“Sāpes vēdera lejasdaļā, kas ir stiprākas nekā menstruāciju vai ovulācijas laikā, ir pietiekams iemesls, lai vērstos pie ginekologa vai ģimenes ārsta,” uzskata ginekoloģe dzemdību speciāliste Dace Melka, piebilstot, ka sievietēm, kas ilgāku laiku nav veikušas ginekoloģiskas pārbaudes, tas būtu jādara nekavējoties.
Pēkšņas, stipras, velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, kas rada spiediena sajūtu uz taisno zarnu, var liecināt par ārpusdzemdes grūtniecību, ja sievietei reproduktīvā vecumā ir dzimumattiecības un viņa nelieto vai neregulāri lieto kontracepcijas līdzekļus.
Akūtu sāpju iemesls var būt arī dažādi veidojumi olnīcās, piemēram, cistas, kas var sagriezties vai pārplīst, bet lēni progresējošas sāpes vēdera lejasdaļā var radīt dzemdes piedēkļu iekaisums, kuram pievienojas drudzis un izdalījumi no maksts.
Grūtniecības laikā sāpes lejasdaļā, it īpaši, ja parādās arī asiņaini izdalījumi, var liecināt par spontānā aborta draudiem.