Neiepazītā Mulgimā un Zemeņu pilsēta 0
Par Dienvidigaunijas tūrisma iespējām “Latvijas Avīzē” jau vairākkārt esam rakstījuši. Nu pienākusi kārta pastāstīt par tās rietumu daļu, kas ne mazāk interesanta. Tur atrodas Igaunijas otrs lielākais ezers Vertsjervs (270 km²), no kura iztek igauņu likteņupe – Emajogi, savienodama to ar Peipusu.
Iekšzemes jūra
Nākas atzīt, ka ne tikai ar jūras salām, augstākajiem ūdenskritumiem, kalniem un lielākajiem akmeņiem igauņi mūs pārspēj. Tā tas ir arī ar ezeriem, jo Vertsjervs ir vairāk nekā trīs reizes lielāks par Latvijas rekordistu Lubānu (~ 80 km²), tādēļ nav brīnums, ka tam veltīts Ezera muzejs (Vehendi, Rannu apr.), kur akvārijos iespējams iepazīties ar Igaunijas saldūdens zivīm, tostarp asariem, zušiem, salatēm un pat samiem. Te apskatāmi arī makšķerēšanas un zvejniecības piederumi, akmens laikmeta zivju fosilijas.
Savukārt Vertsjerva ziemeļu krastā atrodas Vaiblas atpūtas teritorija ar pludmali un atpūtas centru, kur rodama gan maltīte un naktsmājas, gan dažādas izklaides, piemēram, piedzīvojumu taka un rotaļu laukums bērniem, peldošā pirts uz plosta pieaugušajiem. Navigācijas sezonā no maija līdz septembrim no Oiu ostas ezera ziemeļos var doties izbraucienos pa Vertsjervu ar burinieku, nemaz nerunājot par laivām, kuras iznomā teju vai katrs ezera piekrastes iedzīvotājs. Ezera austrumu daļā ir pāris aizsargājamās dabas teritorijas, starp kurām Tammes krasta iežu atsegumi. Pēc formas Vertsjervs atgādina saplakušu balonu, kura lejasdaļā izvietojušās vairākas salas – lielākā ir Ainasāre, bet vistālāk no krasta (~ 3 km) Tondisāre.
Zemeņu pilsēta Vīlande
Apmēram divdesmit kilometrus uz rietumiem no Vertsjerva atrodas Vīlande. Tās “odziņa” patiešām ir odziņa – pavisam pilsētā atrodamas astoņas lielas un sarkanas betona zemenes, kurām ideja smelta no igauņu mākslinieka naivista Paula Kondases (1900 – 1985) gleznas “Zemeņu ēdāji”, kas spilgti raksturo tipiskus Vīlandes iedzīvotājus, proti, no skata šķietami mietpilsoniskus, bet būtībā patīkamus un viesmīlīgus ļaudis. Klīst runas, ka šis darbs esot ierindots pasaules 100 labāko gleznu sarakstā. Lai par to pārliecinātos, jāapmeklē novadnieka P. Kondases mākslas muzejs (Pikk tӓnav 8).
Mežu ieskautā Vīlande ar aptuveni 17 tūkstošiem iedzīvotāju skaitās mazpilsēta, bet garenais Vīlandes ezers pilsētas nomalē, daudzie apskates objekti un koka arhitektūra padara to par iecienītu vietējā mēroga atpūtas vietu.
Te 13. gs. atradusies viena no lielākajām Livonijas ordeņa pilīm Baltijā, kas pēc Rīgas pils nopostīšanas Livonijas pilsoņu karā no 1297. gada līdz 1340. gadam kalpojusi par Livonijas ordeņa mestru rezidenci un ordeņa pārvaldes centru. Līdz mūsdienām no varenās pils saglabājušies tikai vienas sienas fragmenti, jo poļu–zviedru kara laikā (1602) tā nopostīta. 1931. gadā pilskalnā pāri 15 metrus dziļajai gravai uzstādīts metāla tilts sarkanā krāsā – viena no Vīlandes vizītkartēm, ko, starp citu, izgatavojis Rīgas uzņēmums “Felser & Co”.
Savukārt otrpus pilskalnam pilsētas pusē pāri gravai ved Vārnas tilts. Vīlandes centrs ir ļoti kompakts – to var izstaigāt stundas laikā, priecājoties par skaisto strūklaku “Zēns ar zivi” pie Vīlandes muzeja un daudzajiem pieminekļiem, no kuriem iespaidīgākais veltīts ģenerālim Johanam Laidoneram, kas attēlots zirga mugurā. To visu var aplūkot arī no putna lidojuma, uzkāpjot 30 metrus augstajā Vīlandes vecajā ūdenstornī. Interesanti – viena no Vīlandes sadraudzības pilsētām ir netālā Valmiera.