Ieprogrammēto iespējams mainīt 0
Latvijā slimību goda pjedestāla pirmajā vietā ierindojas sirds un asinsvadu, otrajā – onkoloģiskās saslimšanas. Abos gadījumos liela nozīme ir pārmantotībai.
“Zinot, ar ko slimojusi māte, tēvs, vecvecāki, ar ko sirgst brāļi, māsas un citi tuvinieki, ārstam kļūst skaidrs, kam jāpievērš uzmanība. Ja pacients stāsta, ka daudzi radinieki cietuši no paaugstināta asinsspiediena, taču konsultācijas laikā tas ir normāls, citreiz jāmēra atkārtoti, jo agri vai vēlu tas var izpausties. Ja abiem vecākiem ir hipertensija, arī bērns piedzimst ar šādu risku, taču, par to zinot, slimību iespējams aizkavēt un atvieglot,” atzīst Guntis Bahs.
Internisti, ģimenes ārsti un kardiologi izmanto riska kalkulācijas tabulas, kurās iekļauts jautājums par iedzimtību, lai noskaidrotu, cik liela ir iespēja saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Ja tā ir liela, risks nosacīti pieaug par vienu punktu.
Reizēm noder abas taktikas – gan lietot zāles, gan nogaidīt.
Ja pastāv nelabvēlīga iedzimtība, ārstēties jāsāk ātrāk. Citos gadījumos ieteicamas fiziskas aktivitātes, veselīgs uzturs un emocionālā stāvokļa stabilizēšana, bet kādu laiku vēl var atturēties no medikamentiem. Ja pastāv nelāga iedzimtība, lielākas pūles jāvelta veselības saglabāšanai. Reizēm kāds, nododoties kaitīgiem paradumiem, nodzīvo līdz sirmam vecumam vesels kā rutks, taču ne visiem tā laimējas. Smēķējot, lietojot alkoholu, negausīgi ēdot un tāpēc saslimstot, nevar vainot likteni. Diemžēl aptuveni 60% Latvijas iedzīvotāju jau pēc 40 gadu vecuma ir liekais svars, paaugstināts asinsspiediens un holesterīna līmenis.
“Iedzimtība nav zvaigznēs ierakstīts liktenis. Ar to iespējams cīnīties,” uzsver profesors Bahs. Nevajadzētu izaicināt likteni ar aplamu uzvedību, bet sev atvēlētā mūža laiku pavadīt, cik vien pilnvērtīgi iespējams.
Kur pārbaudīt gēnus
* Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vērts konsultēties ar ārstu ģenētiķi, ja plānojot ģimenes pieaugumu, bet dzimtā ir pārmantotas slimības.
* P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Pārmantotā vēža konsultatīvajā kabinetā iespējams pieteikties pie speciālista, ja pastāv aizdomas par onkoloģiskas slimības pārmantošanu.
* Klīniski diagnostiskajā laboratorijā GenEra.
Konsultanti GUNTIS BAHS, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas vadītājs
EDVĪNS MIKLAŠEVICS, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas institūta direktors