Emocionālais terors 4
Lai cik labi būtu organizēts ceļojums, tomēr tūristu grupā ik pa laikam gadās kāds, kuram nekas nešķiet labi. Parasti šis noskaņojums daļēji tiek pārnests arī uz līdzbraucējiem, un to var saukt par emocionālo terorismu. Esmu pieredzējis vairākus šādus gadījumus. Reiz nācās ceļot kopā ar sievieti, kura Norvēģiju apmeklēja jau 17. reizi un apgalvoja, ka iepriekšējā dzīvē bijusi vikingu karotājs ar zobenu rokā. Citreiz bija jāsamaina istabiņa jaunai meitenei, kuras istabas biedrene naktī veica mistiskus rituālus, apgalvojot, ka viņa sūtīta vīra uzdevumā sievieti izsekot.
Psihoterapeiti šādos gadījumos iesaka saglabāt mieru, veikt individuālas pārrunas ar nemiera cēlāju un iespēju robežās novērst uzmanību uz citām lietām. Kādēļ tas notiek, grūti izskaidrot. Varbūt cilvēkam pirms ceļojuma bijuši kādi emocionāli pārdzīvojumi personīgajā dzīvē, bet varbūt neierastā vide un ilgā prombūtne no mājām izraisījusi neapzinātu trauksmi. Taču nekādā gadījumā šādu destruktīvu rīcību nedrīkst atstāt neievērotu.
Vēl viens upuris
Sūdzības par tūrisma pakalpojumu kvalitāti droši vien būs arī turpmāk, jo tūrisms ir sfēra, kurā ārējie apstākļi var strauji mainīties. Tāpēc būs gan pamatotas, gan nepamatotas pretenzijas. “Patērētāju tiesību aizsardzības centrs 2016. gadā saistībā ar tūrismu pavisam saņēmis 46 sūdzības. No tām visvairāk sūdzību (30) bija par tūroperatora “Go Adventure” atceltiem ceļojumiem. Pārējās sūdzības bija pa vienai par kādu no tūrisma firmām – pārsvarā par piedāvātajām viesnīcām, piemēram, tās nav atbildušas fotogrāfijā redzamajām, un tamlīdzīgi iebildumi,” informē PTAC pārstāve Vineta Ore.
Ar tūroperatoru “Go Adventure” man sazināties neizdevās, jo neviens no interneta mājas lapā atrodamajiem tālruņa numuriem vairs neatbildēja. Tajā gozējas vien tūroperatora vēstījums par naudas atmaksu saistībā ar komplekso tūrisma braucienu atcelšanu (8.12.2016.), kurā solīts, ka vēl neizmaksātie 65 procenti no katra cietušā iemaksātās summas viņiem tiks atmaksāti līdz šā gada 31. martam.