Neglīti plankumi uz kļavu lapām. Vai koks jāārstē? 0
Melnos plankumus uz lapām jeb kļavu lapu melnkreves izraisa parazītsēne kļavu ritisma (Rhytisma acerinum). Šī ir parasta slimība, kas novērojama katru gadu – mežos, parkos un dārzos ar to slimo daudzas koku sugas. Sākumā uz inficētajām koku lapām parādās dzeltenīgi plankumi. Tuvojoties rudenim, tajos veidojas tādas kā melnas kreveles. Tās ir jaunas stromas, kas palīdz sēnei pārziemot. Pavasarī stromas saplaisā un plaisās atsedzas augļķermeņi – apotēciji. Pavasara beigās vai vasaras sākumā sēnes askusporas inficē kļavu lapas.
“Latvijas valsts meži” Meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Indulis Brauners mierina, ka būtisku ietekmi uz koka fizioloģiju šī slimība neatstāj, tik vien kā vizuālais defekts.
Lai ierobežotu slimības izplatību, svarīgi ir ievērot fitosanitāros pasākumus – uzreiz savākt un iznīcināt bojātās koku lapas. Ja kļavas jau iepriekš slimojušas ar melnkrevi, profilaksei var izmantot vara preparātus, piemēram, Bordo maisījumu, Čempions 50. Apstrādi veic lapu plaukšanas laikā. Ja slimība tomēr ir paguvusi ieperināties, vasarā kokus apsmidzina vēl 1–2 reizes.