Foto: Faces Portrait/SHUTTERSTOCK

Ne vienmēr “sapūta vējš”! Kad kakla sāpes ir nopietna problēma, un kā tad rīkoties? 0

Gadalaiks vainojams, ka sāp kakls? Nē, galvenie vaininieki ir vīrusi vai baktērijas, kas iemitinājušies rīkles gļotādā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Dažreiz pietiek samazināt savas dzīves tempu, paārstēties mājās, bet citreiz vajadzīga smagāka artilērija – medikamenti. Kad kakla sāpes ir nopietna problēma, un kā tad rīkoties?

Kas izraisa kakla iekaisumu

Visbiežākais kakla sāpju cēlonis ir akūts faringīts – plašs virspusējs rīkles gļotādas iekaisums. To var izraisīt rinovīrusi, adenovīrusi, A un B gripas, paragripas, Epšteina–Barra vīruss, stāsta privātklīnikas Headline otorinolaringologs medicīnas zinātņu doktors Kaspars Peksis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tad vīrusi sāk ātri vairoties rīkles gļotādā, veidojas tūska. Ieskatoties rīklē, redzams apsārtis tās gals. Pārsvarā iekaisums skar ne tikai rīkli, bet arī aukslēju mandeles, balseni, degunu – cilvēkam ir iesnas, balss aizsmakums, klepus, kaklā jūtama kņudēšana, skrāpēšanās, vēlāk pievienojas sāpes.

Var būt arī streptokoku faringīts. To visbiežāk izraisa baktērijas – A, C un G grupas streptokoki.

Rodas bakteriāls iekaisums, kas skar rīkli, aukslēju mandeles, iekaist aizdegune, deguna gļotāda, balsene.

“Cilvēkam sāp kakls, rīklē jūtams sausums, kasīšanās, kā arī jau pašā slimības sākumā ir iesnas, šķaudīšana, aizsmakums vai klepus. Sūdzības parasti ilgst no septiņām līdz desmit, maksimāli četrpadsmit dienas.”

Raksturīgi, ka streptokoka faringītam ir pēkšņs sākums, augsta ķermeņa temperatūra, izteiktas kakla sāpes un strutains aplikums ne tikai uz mandelēm, bet visām rīkles sienām. Diagnozes precizēšanai ģimenes ārstam ieteicams veikt ātro streptokoka testu, rekomendē speciālists.

Foto: Pixabay

Kakla sāpju cēlonis var būt arī tonsilīts, kad iekaisušas visas sešas rīklē esošās mandeles, – tas nozīmē, ka iekaisusi rīkles gļotāda un ne tikai aukslēju, bet arī mēles saknes mandele. Bērniem mēdz iekaist aizdegunes mandele, ir palielināti kakla limfmezgli.

“Tonsilīts ir vīrusu infekcija, visbiežāk to izraisa adenovīrusi un Epšteina-Barra vīruss,” stāsta ārsts. “Tā norise ir smagāka nekā, piemēram, faringītam. Tam jāpievērš vairāk uzmanības un ārstēšanā jāiesaistās dakterim, kaut būtībā tā ir pašlimitējoša infekcija.” Slimībai raksturīgas ne tikai stipras kakla sāpes, bet arī iesnas un aizsmakums.

Sadzīvē cilvēki visai bieži visas kakla sāpes dēvē par angīnu, lai gan tā ir ļoti konkrēta slimība – bakteriāls aukslēju mandeļu iekaisums.

Īstā angīna sākas pēkšņi ar spēcīgām kakla sāpēm, cilvēks var pat precīzi pateikt, cikos saslimis. Pēkšņi uzkāpj augsta temperatūra – 38 grādi un vairāk, ļoti izteikti sāp kakls, mandeles ir piepampušas daudz lielākas nekā parasti. Aukslēju mandeļu ejās veidojas strutas, tāpēc, sākot ar 2.–3. slimības dienu, uz mandelēm parādās strutaini punkti, bālgans aplikums, bet klepus nav.

Foto: Shutterstock

Angīnu parasti izraisa A grupas β hemolītiskais streptokoks, taču to var ierosināt arī mikrobi, kas jau dzīvo mutē un kādu iemeslu dēļ tur savairojušies (tad ir runa par nestreptokoku angīnu). Šādā gadījumā mandeles kļūst par infekcijas perēkli, no aukslēju mandeļu ejām izdalās strutas (sākumā kā balti punkti uz mandelēm, vēlāk kā balts aplikums). Nav ne iesnu, ne aizsmakuma, ne klepus, tikai ļoti sāp kakls, ka nevar norīt siekalas.

Kā ātrāk izveseļoties

“Ja kakla sāpju cēlonis ir vīrusinfekcija – faringīts vai tonsilīts, ieteicams nenoslogot balsi un kakla gļotādu runājot un čuk­stot, dzert daudz šķidruma, lai vīrusa toksīni ātrāk izskalotos no organisma. Var pasūkāt rīkles gļotādu nomierinošas un mitrinošas, prettūskas tabletes, kas mazina simptomus un atvieglo pašsajūtu.

Ļoti stipru sāpju gadījumā var iedzert kādu nesteroīdā pretiekaisuma un pretsāpju tableti.

Ieteicams vairākas dienas palikt mājās, lai ārstētos, bet bez ārsta palīdzības var arī iztikt,” stāsta otorinolaringologs. No tautas metodēm faringīta vai tonsilīta gadījumā der sinepju plāksteri, kāju sildīšana karstā ūdenī, inhalācijas. Kaklu var skalot ar sālsūdeni, bet – ar vājas koncentrācijas sālsūdeni!

Reklāma
Reklāma

Tāds mazinās tūsku, savukārt stiprs sausinās gļotādu, un tas nav labi, norāda ārsts. Kaklu var skalot arī ar siltu ūdeni, kurā izšķīdināta tējkarote kurkumas pulvera. Pirms gulētiešanas dažas minūtes mutē var paturēt ķimeņu eļļu – tā nomierina iekaisušo rīkles gļotādu.

Ja neārstētas vīrusslimības – faringīts un tonsilīts – tomēr pārvērtušās bakteriālā infekcijā (tā mēdz gadīties), piemēram, bakteriālā faringītā, bronhītā, plaušu karsonī, noteikti jāvēršas pie ārsta. Tāpat, ja ir aukslēju mandeļu bakteriālais iekaisums, jāārstējas ar antibiotikām, jāievēro gultas režīms un jāsaudzē slimais orgāns.

“Angīnas gadījumā nevajadzētu košļāt – uzturam jābūt šķidram.

Ēdot cietu barību, mikrobi, kas atrodas mandeļu ejās, var iespiesties venozajā asinsritē un ar asins plūsmu nonākt locītavās, nieru bļodiņās vai sirds vārstuļos un tur izraisīt iekaisumu, infekcija var izplatīties pa visu organismu. Situāciju pasliktina arī baktēriju toksīni,” uzsver dakteris.

Kad pielieto antibiotikas

“Antibiotikas pieņemts lietot, ja ir strutainas infekcijas pazīmes,” skaidro ārsts Kaspars Peksis. “Streptokoku faringīts un streptokoku izraisītas angīnas gadījumā antibiotikas nevis likvidē baktērijas tiešā veidā, bet uzbūvē žogu starp slimajām, infekcijas pilnajām aukslēju mandelēm un ķermeni, šādi to pasargājot no infekcijas izplatīšanās.

Tāpēc ārsti drošības pēc, sargājot pacientu no smagām angīnas komplikācijām, izraksta antibiotikas. Tomēr pastāv arī otra iespēja – ja pacients ir akurāts un strikti ievēro ārsta norādījumus, paliek mājās un gultā, ja ārsts seko līdzi slimības attīstības gaitai, dažkārt var iztikt arī bez antibiotikām.”

Vērtīgs padoms

BENU aptiekas farmaceite Ilze Priedniece atzīst – gada vēsākajā laikā aptiekā cilvēki daudz biežāk pērk bezrecepšu zāles pret kakla sāpēm un interesējas, kā tās ārstēt.

Lai remdētu kakla sāpes, farmaceite iesaka ārstniecības augu drogas ar antibakteriālu iedarbību, kuras var izmantot kakla skalošanai: salviju, ārstniecības kumelītes, kliņģerītes.

Saaukstēšanās gadījumā noderēs zāļu tējas: pelašķu, mārsila, deviņvīruspēka, aveņu, liepziedu, mežrozīžu paaugļu. Aptiekā nopērkams bišu produkts propoliss, saukts par dabisko antibiotiku, pilienu, sūkājamu tablešu un aerosolu veidā.

Ir pieejami aerosoli, sūkājamās tabletes, gatavi šķīdumi kakla skalošanai, pulveri, koncentrēti līdzekļi, lai pagatavotu šķīdumu kakla skalošanai.

Savukārt pēc angīnas pārslimošanas jāatceras nomainīt zobu suku!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.