Negaidīti novīta ķirsis. Vai labāk būtu ārstēt vai zāģēt nost? 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ķirsis uzplauka, bet lielai daļai zaru ziediņi un jaunās lapiņas novīta. Ziedi nobrūnēja un bija tādi kā jēli. Nezinu, kas vainas. Vai labāk būtu ārstēt vai zāģēt nost? Indulis Ķegumā
Zaudē rezerves
“Visticamāk, ķirsis ir nosalis,” skaidro augļkopis, stādaudzētavas Gulbji saimnieks Pēteris Heimanis no Pūres.
Tas, ka ķirsis pavasarī uzplauka, nav nekas neparasts. Šis efekts ir līdzīgs kā ar grieztajiem ziediem vāzē. Ūdens cirkulē pa koksni uz augšu, bet pa kambija slāni (starp koksni un mizu ārpusē) atpakaļ. Kad bojātā auga daļa savas rezerves izmantojusi, tā iet bojā, jo jaunas barības vielas netiek saņemtas.\
Ir pat gadījumi, kad uzplaukst ābele, kurai nograuztas saknes. Kļūdaini šķiet, ka problēma notikusi brīdī, kad koks novīta, taču īstā vaina meklējama jau agrāk.
Meklē vainu
Izturību ziemā var mazināt tas, ja pērn bijis daudz augļu un koks izdevis visas savas rezerves. Sevišķi skābajiem ķiršiem var veidoties situācija, kad ogu daudz, bet lapu masa pārāk maza (lapas ražo barības vielas).
Dažkārt augu var piebeigt netīšām – mēslo mauriņu, un papildu slāpekļa deva tiek arī augļukokiem. Tas stimulē intensīvu zaļās masas veidošanos, un augs nepagūst nobriest ziemošanai.
Mēģina palīdzēt
Ja kambija slānis ir brūns, šāds zars neatdzīvosies. Ja ir arī dzīvi zari vai daļas, griež nokaltušās līdz veselajiem audiem – kur vairs nav brūns. Ja koks ļoti cietis, labāk to nozāģēt un stādīt jaunu.
Ja koks apzāģēts daļēji, ieteicams to un blakus augošos nosmidzināt ar kādu varu saturošu preparātu, kas pasargātu no ķiršu mēra, ko izraisa sēnītes monīlijas, un citām kaitēm, kas var piemeklēt vārgus augus, piemēram, bordo šķīdumu, izvēloties lapu stadijai atbilstīgu koncentrāciju.
Ziemcietība atkarīga arī no ķiršu šķirnes.