Bīstamie apdegumi uz sejas 0
Ja ādas apdegums ir virspusējs, tas vispirms jānoskalo ar aukstu ūdeni, pēc tam jāuzliek sauss pārsējs un jādodas pie ārsta.
Ja apdegums ir liels vai dziļš – skarti muskuļi un cīpslas – jāizsauc NMPD brigāde vai jāvēršas slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Nelielu apdegumu drīkst dziedēt mājās, lietojot pretapdeguma antiseptiskos līdzekļus.
Ko nedrīkst darīt:
* apdegušo vietu nedrīkst ieziest ar eļļu vai sviestu, jo tas audu bojājumus padara vēl plašākus.
Kas jāņem vērā:
* ja apdegums ir uz sejas ādas, noteikti jāvēršas slimnīcas uzņemšanas nodaļā, jo iespējams, ka apdedzināti elpceļi.
* Ja gūta elektrotrauma vai iespēris zibens, NMPD brigāde jāizsauc arī tad, ja pašsajūta ir laba.
Galvenais – aukstuma aplikācija
Ja jūtamas sāpes, bet cietušo kāju, roku vai pirkstu var kustināt, tai jānodrošina miers, nekustīgums, piemēram, jānosaitē ar elastīgo saiti, bet tūskas mazināšanai jāpieliek aukstuma paka. Ja cietis pirksts, to ar leikoplastu var piesaitēt blakus esošajam pirkstam. Sāpju remdēšanai var lietot bezrecepšu pretsāpju medikamentus.
Otrajā trešajā dienā pēc traumas gūšanas var lietot ziedes, kas mazina sāpes un veicina asinsizplūduma uzsūkšanos.
Ko nedrīkst darīt:
* pirmajā dienā pēc sasituma gūšanas nav jālieto ziedes sāpju vai tūskas mazināšanai.
Kas jāņem vērā:
* ja sasisto roku nevar pakustināt, bet uz kājas – uzkāpt vai arī tā izskatās nedabīgi saliekta, noteikti jādodas uz traumpunktu vai slimnīcas uzņemšanas nodaļu, lai nerastos komplikācijas. Svarīgi zināt, ka, vēršoties pēc palīdzības novēloti, valsts apmaksāta medicīniskā palīdzība nepienākas!
* Galvas traumas ir ļoti bīstamas. Ja pēc negadījuma zūd samaņa, ir slikta dūša, vemšana, jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.