Kariņš izvilcis no dāvanu maisa priekšvēlēšanās sabiedrībai neapsolītu velti – jaunu ministriju! Egila Līcīša feļetons 41
Egils Līcītis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Valdības sastādīšanas sarunas norit pēc ierastā plāna. Cilvēki saprot, ka valstī, kurā nav zemestrīču, vulkānizvirdumu, plūdu un citu stihiju, lielākā dabas katastrofa ir valdība, tāpēc atzinīgi vērtē valdošās koalīcijas kopsaucēju meklējumus.
Vēl nav zināms, kuras partijas izturēs sūro atlases procedūru uz partnerību koalīcijā, vai veidosies gaismas un debeszilas mīlestības savienība vai kas cits, bet skaidrs, ka galarezultātā roku rokās sadosies Izaugsme, Stabilitāte, Drošība. Pie sarunu galda drīz ķildojas, drīz no saviļņojuma apskaujas, bet par apspriedes spīvumu liecina kaktā nokrautās iztukšoto pudeļu grēdas un pamestās aizkostās tatārmaizītes.
Bet gaidas uz jaunu valdību ievelkas. Būtiskākā neskaidrība, vai tiks saglabāta distance ar politisko mācekļu “Progresīvo” partiju, kam izaudzis kupris no pagātnē un diemžēl tagadnē izrunātiem nesmukumiem. Tikām par Viņa Ekselenci Latvijas Republikas Ministru prezidenta amata kandidātu atkārtoti pagaidām nenominētais Krišjānis Kariņš izvilcis no dāvanu maisa priekšvēlēšanās sabiedrībai neapsolītu velti – jaunu ministriju.
Tā esot jādibina atbilstoši laikmeta reālijām un sauksies Enerģētikas, vides un klimata (EVK) ministrija. Vēlētājiem, īpaši nabadzīgākiem nodokļmaksātājiem, pārskrien šermuļi, sākas graizes. Cik tas maksās? Uztraukumam nav pamata! Šāda veida valdības sastāva paplašināšana nenotiks ar pārmēru izšķērdību un astronomiskiem finanšu līdzekļu izdevumiem. Nepieciešami vien nelieli sagatavošanas darbi, pirms sākt starpresoru kopdzīvi jaunveidotajā iestādē, ko lipinās un stiķēs kopā no dažādu ministriju departamentiem, sektoriem un nodaļām.
Papildus apmaksājamas vien dažas amatvietas – algojams pats ministrs, pāris izsūtāmo zēnu un ministrijas ēkas šveicars, izskatā un noformējumā līdzīgs ģenerālisimusam. Pārējie mazkustīgie klerki, iesūnojušie kantoristi un juristu simti, kā teikts, nāk no iedalītā aparāta biezā slānī un komplektācijā līdzi.
Pēc mēbeļu un elektrotehnikas pārnešanas, neko nesalaužot, neapgāžot, nesasitot un nesaplēšot, pēc telpu iztīrīšanas un uzkopšanas pārvākšanās būs galā. Droši vien kantoristabas īrēs Zinātņu akadēmijas augstceltnē, jo EVK ministrijas darbinieki vairs neieradīsies darbā, pa vecam lidodami ar slotu, bet izmantos modernākas ierīces, zinātnes templī darbinās zaļo enerģiju un progresīvo tehnoloģiju kopumu, lai sasniegtu mērķi – klimatneitrālu un energoneatkarīgu Latviju.
Par negaidītu 14. ministrijas dāvinājumu izbrīnu paudis potenciālās valdošās koalīcijas kolēģis, “Apvienotā saraksta” līderis Uldis Pīlēns, komentējot, ka Latvija jau tā ir starp Eirosavienības visbirokrātiskākajām valstīm ar visneveselīgāko proporciju starp strādājošiem un ierēdņu mašinēriju.
Toties apmierināts ir Valsts prezidents Egils Levits, kurš uzskata, ka mūsu valstī ir sklerotiskākais valdības modelis, kādu var iedomāties. Pat pirms 100 gadiem bijis fleksiblāks, elastīgāks Ministru kabinets ar ministru biedriem, ar diviem ministriem katrā ministrijā – locījams pēc vajadzības.
Rīgas pils saimniekam tik jāpeilē, kad tiks atvērts “Likums par Ministru kabineta iekārtu”, lai piespēlētu grandiozo ieceri, nerealizēto ideju par valsts ministra posteņiem, un tad būs maisam gals vaļā. Vakances ir arī uz Demogrāfijas un bērnu lietu, Digitālo lietu, Valsts kapitālsabiedrību uzraudzības, Trikotāžas izstrādājumu un pārtikas pusfabrikātu ražošanas, kā arī Galvenās literatūras pārvaldes pusministru un nozaru koordinatoru krēsliem.
Krišjānim vajadzīgi Kabinetā dalāmie portfeļi kā ēst. Neba plēsonīgas pēc amatiem, bet valsti vadīt tiecas “Jaunās Vienotības” dāmas, partijas biedrenes, kuras uzskata, ka valdībai jābūt daudz vairāk rozā nekā iepriekš.
Sievietēm, kuras godam un uzcītīgi kalpojušas par apakšniecēm un otrajām personām – par premjerministra labo roku, par prezidija loceklēm un parlamentārajām sekretārēm –, rodas vēlme virzīties augstāk, aizvien augstāk pa dienesta kāpnēm un kļūt par pirmajām personām valsts pārvaldē! Un patiešām, vai nav laiks laist priekšplānā tik glītas femīnas!
Tā stāsta, ka nākamajam premjerministram Kariņkungam jau kūpot un griežoties galva no pieteikumiem amatu sadales tīklā.
Lai meičas nenervozē. Vadītāju vietas pietiks visām, jo nākamās valdības sastāvā ieprojektētā Nacionālā apvienība kristīgi pazemīgā pieticībā, bez godkāres cīnās tikai par zemkopības ministra krēsliņa saglabāšanu Gerharda kungam.